Varisli damarlar hakkında ne yapabilirim?

Varisli damarlar nelerdir?

Varisli damarlar genellikle mavi veya koyu mor görünen genişlemiş, şişmiş ve bükülmüş damarlardır.

Damarlardaki hatalı valfler kanın yanlış yönde akmasına veya toplanmasına izin verdiğinde ortaya çıkarlar.

Tüm yetişkinlerin yüzde 23’ünden fazlasının varisli damarlardan etkilendiği düşünülmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 4 yetişkinden yaklaşık 1’i varisli damarlardan etkilenir.

Varisli damarlarda hızlı gerçekler

 • Hamile kadınlar varisli damarlara daha duyarlıdır.
 • Semptomlar ağrıyan bacaklar, şişmiş ayak bilekleri ve örümcek damarlarını içerebilir.
 • Fazla kilolu kişilerde varis riski artar.

Varisli damarlar nelerdir?

Varisli damarlar, bacaklarda ve ayaklarda sıklıkla görülen büyük, şişmiş damarlardır. Damarlardaki valfler düzgün çalışmadığında meydana gelir, bu nedenle kan etkili bir şekilde akmaz.

Damarlar nadiren sağlık nedenleriyle tedaviye ihtiyaç duyarlar, ancak şişlik, ağrı ve ağrılı bacaklar ortaya çıkarsa ve önemli ölçüde rahatsızlık varsa, tedavi mevcuttur.

Şiddetli vakalarda, bir varisli damar yırtılabilir veya ciltte varisli ülserlere dönüşebilir. Bunlar tedavi gerektirecektir.

Varis tedavisi

Hastanın hiçbir semptomu veya rahatsızlığı yoksa ve varisli damarların görülmesinden rahatsız olmazsa, tedavi gerekli olmayabilir. Bununla birlikte, semptomlar varsa, ağrıyı veya rahatsızlığı azaltmak, bacak ülserleri, cilt renk değişikliği veya şişlik gibi komplikasyonları gidermek için tedavi gerekebilir.

Bazı hastalar kozmetik nedenlerle de tedavi isteyebilirler “çirkin” varislerden kurtulmak isterler.

Varis Ameliyatı

Varisli damarlar büyükse, cerrahi olarak çıkarılmaları gerekebilir. Bu genellikle genel anestezi altında yapılır. Çoğu durumda, hasta aynı gün eve gidebilir her iki bacakta ameliyat gerekiyorsa, hastanede bir gece geçirmeleri gerekebilir.

Yüzeyel lazer tedavisinde genellikle daha küçük damarları ve ayrıca örümcek damarlarını kapatmak için kullanılır. Damarlara yavaş yavaş solup kaybolan güçlü ışık patlamaları uygulanır.

Ligasyon ve sıyırma

Bacakta iki kesik yapılır, biri hedef venin üstündeki hastanın kasıklarına yakın, diğeri de ayak bileği veya dizde bacağın aşağısında yapılır. Damarın üstü bağlanır ve mühürlenir. İnce, esnek bir tel venin altından geçirilir ve daha sonra veni çekerek dışarı çekilir.

Bu prosedür genellikle hastanede kalmayı gerektirmez. Ligasyon ve sıyırma çoğu zaman morarma, kanama ve ağrı ile sonuçlanabilir. Çok nadir durumlarda derin ven trombozu olabilir.

Ameliyattan sonra, çoğu hasta işe ve diğer normal görevlere dönmeden önce iyileşmesi için 3-4  haftaya ihtiyaç duyacaktır. İyileşme süresi boyunca varis çorapları giyilir.

Skleroterapi

Bir kimyasal, damarları yakarak kapatır. Bunun için sklerozan madde küçük ve orta boy varisli damarlara enjekte edilir. Birkaç hafta sonra kaybolmaları gerekir. Bir venin bir defadan fazla enjekte edilmesi gerekebilir.

Radyofrekans ablasyonu

Dizin üstünde veya altında ve bir ultrason taraması yardımıyla küçük bir kesi yapılır; damara dar bir tüp (kateter) geçirilir.

Doktor kateter içine radyofrekans enerjisi yayan bir prob yerleştirir. Radyofrekans enerjisi veni ısıtır, duvarlarının çökmesine, etkili bir şekilde kapanmasına ve kapanmasına neden olur. Bu prosedür daha büyük varisli damarlar için tercih edilir. Radyofrekans ablasyon genellikle lokal anestezi ile yapılır.

Endovenöz lazer tedavisi

Hastanın damarına bir kateter yerleştirilir. Küçük bir lazer kateterden geçirilir ve hedef venin tepesine yerleştirilir; Damarı ısıtan ve kapatan kısa enerji patlamaları sağlar.

Bir ultrason taraması yardımıyla, doktor lazeri damar boyunca tamamen ilerletir, yavaş yavaş yakar ve hepsini kapatır. Bu prosedür lokal anestezi altında yapılır. Genellikle kısa olan bazı sinir yaralanmaları olabilir.

Lazerle Varis Tedavisi Uygulaması

Transilluminasyonlu güç flebektomi

Endoskopik bir transillüminatör (özel ışık), cildin altındaki bir kesiden geçirilir, böylece doktor hangi damarların çıkarılması gerektiğini görebilir. Hedef damarlar kesilir ve insizyon yoluyla bir emme cihazı ile çıkarılır.

Bu prosedür için genel veya lokal bir anestezi kullanılabilir. Ameliyattan sonra biraz kanama ve morarma olabilir.

Varis belirtileri

Olguların çoğunda ağrı yoktur, ancak varisli damarların belirti ve semptomları şunları içerebilir:

 • Damarlar bükülmüş, şişmiş ve topaklı görünür (şişkin)
 • Damarlar mavi veya koyu mor

Bazı hastalar da yaşanabilir:

 • ağrıyan bacaklar
 • bacaklar özellikle egzersizden sonra veya gece ağır hissedilir
 • etkilenen bölgede küçük bir yaralanma normalden daha uzun kanamaya neden olabilir
 • lipodermatoskleroz – ayak bileğinin hemen üstündeki cildin altındaki yağ sertleşerek cildin büzülmesine neden olabilir
 • Şişmiş ayak bilekleri
 • Etkilenen bacakta telenjiektazi (örümcek damarları)
 • Varisli damarların yakınında, genellikle kahverengimsi veya mavi renkli parlak bir cilt rengi olabilir.
 • Venöz egzama- etkilenen bölgedeki cilt kırmızı, kuru ve kaşıntılı
 • Aniden ayağa kalktığında, bazı kişilerde bacak krampları görülür
 • Varisli damarların yüksek oranda insanında huzursuz bacak sendromu vardır
 • Atrophie blanche – ayak bileklerinde yara izlerine benzeyen düzensiz beyazımsı yamalar

Komplikasyonlar

Uygun kan akışının zayıfladığı herhangi bir durumun komplikasyon riski vardır. Bununla birlikte, vakaların çoğunda, varisli damarların herhangi bir komplikasyonu yoktur. Komplikasyonlar ortaya çıkarsa, şunları içerebilir:

 • Kanama
 • Tromboflebit: Bacağın damarındaki kan pıhtıları damar iltihabına neden olur.
 • Kronik venöz yetmezlik- cilt, kan akışı zayıf olduğu için oksijen, besin maddeleri ve atık ürünleri kanla düzgün şekilde değiştirmez. Kronik venöz yetmezliğe varisli damarlar neden olmaz, ancak iki varlık yakından ilişkilidir.

Kronik venöz yetmezliği olan kişilerde varis egzama, lipodermatoskleroz (sert ve sıkı cilt) ve venöz ülser gelişebilir. Venöz ülserler klasik olarak ayak bilekleri etrafında oluşur ve genellikle renksiz bir alandan önce gelir. Kronik venöz yetmezlik için tıbbi değerlendirme almak önemlidir.

Varisin Nedenleri

Damarların tek yönlü valfleri vardır, böylece kan sadece bir yönde hareket edebilir. Damar duvarları gerilir ve daha az esnek (elastik) hale gelirse, valfler zayıflayabilir. Zayıflamış bir valf kanın geriye doğru sızmasına ve sonunda ters yönde akmasına izin verebilir. Bu meydana geldiğinde, damar (lar) da kan birikerek şişebilir ve şişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.