Varis

Varis Nedir?

Bacakların belirli kısımlarının ya da hatırı sayılı ölçüde olan büyük bir kısmının toplardamar genişlemesine maruz kalarak bazı dolaşım sıkıntılarıyla karşı karşıya kalması durumuna varis adı verilmektedir. Gene olarak bacaklardaki olumsuz görüntüsüyle hastaların göz estetiğini rahatsız eden fakat müdahale edilmediği zaman da uzun dönemlerde yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilen varisler, bacaklarda sızlama, kaşıntı ve ağır ağrılarla kişilere gündelik hayatı son derece zorlaştırmaktadır. Özellikle bayanlarda sıklıkla rastlanılan bu rahatsızlık hem fiziki acıyla yaşam kalitesini düşürür hem de görüntü anlamında bayan hastaların aşırı derecede rahatsızlık hissetmesine sebebiyet verir. Bu gibi durumlarla karşılaşan hastalar bu görüntüden kurtulmak adına birçok farklı yöntem ve yola başvururlar ve maalesef ki bu yöntemlerden çoğu da kulaktan dolma yanlış yöntemler olmaktan başka bir anlam ifade etmez.

Çoğu zaman para kaybı, duygusal yıpranma gibi durumlarla sonuçlanan bu denemeler kendisini bir süre sonra cerrahi yöntemlere bırakır. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi de hastanın varisli bölge hakkında yeterince araştırma yapmadan kulaktan dolma bilgilerle hareket etmesi ve sağlığını tehlikeye atmasıdır. Bu da ilerleyen dönemlerde daha büyük ve ciddi rahatsızlıklara sebebiyet vereceği için hasta, sağlıklı ve mantıklı adımlar atmazsa sorun daha da büyük bir hal alacaktır. Sağlık asla hafife alınmaması gereken bir durumdur. Her zaman ciddiye alınmalıdır ve ciddiyetle de seçimler yapılıp bu şekilde de bir tedavi süreci izlenmelidir.

Varis Nedir?

Varis, bacaklardaki kirli kanın temizlenmesini sağlayan ve vücuttaki dolaşım sisteminin baş yardımcılarından olan toplardamarın genişlemesi ve hastaya hem dolaşım bozukluğu hem de farklı sıkıntılar yaratan bir çeşit dolaşım rahatsızlığıdır. Toplardamarların başlıca görevi; vücudun içerisinde bulunan kirli kanın, temizlenebilmesi için kalbe ve akciğerlere doğru taşınmasını sağlamaktır. Bu dolaşım türü yerçekiminin zıttı yönde gerçekleşmektedir. Bunu sağlayan ise bacaklardaki toplardamarların içerisinde bulunan kapakçıklardır. Toplardamarların içerisinde oluşan ani basınç değişim durumları bu kapakların işlev göstermesini olanaksız hale getirebilir. Kapakçıklar kanı yukarıya doğru, yerçekiminin zıttı yönde çekmekte zorlandığı zamanda daha fazla kuvvet ve basınç uygular. Bu durumun sonucu olarak da bahsi geçen toplardamarlar içerisinde ciddi boyutlarda genişlemeler meydana gelir. Bu genişlemeler bazı durumlarda hastanın teninde rahatlıkla gözle görülebilir ölçülerde olmaktadır. Bu durum bacakta belirli başlı varisli bölge oluşumuna neden olur.

Toplardamarlar da gerçekleşen bu durum çoğu zaman sadece bir alter üzerinde sınırlı olarak kalmaz. Bu genişleme aynı anda birden fazla yerde gerçekleşebilir ve toplardamarın etrafındaki diğer kılcal damarlara da sıçrayabilir. Böylelikle rahatsızlık daha fazla genişler ve etraftaki damarları da etkileyerek büyük problemler ve sorunlar ortaya çıkartır.

Kaç çeşit Varis Bulunmaktadır?

Bacaklardaki toplardamarların genişlemesi nedeniyle oluşan varisler; hastadan hastaya farklılık gösterebilecek şekilde bulunabilir. Bazı hastalarda sadece bir çeşidi bulunurken bazı hastalarda ise aynı anda birden fazla ya da tamamı şeklinde kendini gösterebilir. Kimi hastalarda sadece ufak ufak başlangıçlar gösteren varisler kılcal damarlardaki morarmalar olarak gözlemlenebilir. Çoğu zaman bacağın yüzeyine aşırı derecede bir gözle görünürlükle yansımayan bu durum, bazı durumlarda bacağın yukarıya olan kısımlarında ara ara, parça parça seyrekte olsa kendini gösterebilir. Bu tür varisler küçük boy varis olarak isimlendirilir. Çoğu zaman hastanın ciddi şekilde semptomlar yaşamasına sebebiyet vermeyen ve yaşam kalitesini hatırı sayılır bir ölçüde olumsuz olarak etkilemeyen ve gözle de fazla seçilemediği için de umursanmayan bu varis çeşidi; ilerleyen dönemlerde gerekli müdahaleler yapılmazsa, bazı durumlar ve koşullar aynı şekilde hastanın hayatında seyretmeye devam ederse ve yaşam şekillerinde bir değişikliğe gidilmezse ilerlemeler baş gösterebilir. Bu şekilde ilerleyen kılcal damar varisleri daha da büyük olan varisleri tetikleyebilir. Bu yüzden önlem alınmasında faydalar vardır.

Bir diğer varis çeşidi ise çapı daha büyük olan ve bazı durumlarda bacak üzerinde koyu yeşil lekelenmeler ile kendisini belli eden ve hastanın yaşam kalitesini düşürmeye yönelik bazı semptomlar gösteren orta boy varislerdir. Orta boylu olan bu varisler bazı durumlarda kılcal damar varisleriyle birlikte de görülebilmektedir. Bu nedenle ilerlemeye devam etme olanakları son derece yüksektir. Gerekli müdahaleler yapılmadığı takdirde ciddi fiziksel sorunlara yol açabilecek olan bu varisler kişilerin yaşam kalitelerini düşürücü etkiler gösterebilir. Bacaklarda sızlama, aşırı hassasiyet ve kaşıntı ile seyreden bu durumlar geceleri uyumakta zorluk çekme gibi nedenlere de yol açabilir.

Hastalarda son derece rahatsızlık uyandıran ve varisin en tehlikeli boyuta ulaştığı şekli ise büyük boylu varislerdir. Büyük boylu varisler bacaktan çıplak gözle rahatlıkla görülebilen ve çapları oldukça geniş olan bazı durumlarda diğer varis çeşitleriyle beraber de seyredebilen ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen varislerin başında gelmektedir. Bu varisler kişilerin hem fiziki açıdan rahatsızlıklar yaşamasına neden olurken hem de aynı zamanda görüntü açısından da sıkıntılarla boğuştuğu varis şeklidir. Müdahale edilmeden yaşam kalitesi eski seviyeye döndürülemez. Hastan bu varisler nedeniyle büyük sorunlar ve sıkıntılar yaşar. Dolaşım bozukluğu ciddi bir rahatsızlıktır ve acil şekilde tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde daha büyük sorunlarla karşı karşıya gelmek kaçınılmaz olacaktır. Kişi ağrılarla ve sızlamalarla devamlı olarak mücadele etmek durumunda kalacaktır. Kendince ağrı kesicilerle sorununu kısa süreli olarak çözmeye çalışacaktır bu da durumu ertelemekten ve belki de daha da kötü bir hale getirmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Bu şekildeki varislerle mücadele eden hasta; gün içerisinde kendini rahatlamak için bacaklarını baş seviyesine doğru kaldırarak uzanma ihtiyacı hissedecektir. Bu şekilde kendisini rahatlamaya çalışan hasta ağrılarla ve sızlamalarla birlikte büyük sıkıntılar yaşayacaktır.

Varis Neden Oluşmaktadır?

Varis gün içerisinde ayakta hareketsiz bir şekilde fazla kalma, kiloların bedene ağır gelmesi ve aşırı hareketsizlikten dolayı oluşan bir dolaşım bozukluğudur. Varis oluşumunun önüne geçebilmek için yapılması gereken en önemli şey yaşam tarzında bir değişikliğe gidilmesidir. Sürekli olarak monoton bir şekilde seyreden ve aşırı hareketsizliğe doğru sürüklenen ve ayakta fazla kalma durumu ile devam eden durumlarda varisler meydana gelecektir, bu da kişilerin hem sağlıklarını hem de kişisel hayatlarını olumsuz olarak etkileyecektir.

Özellikle bayanlarda daha sık rastlandığına dair bulgular tespit edilmiştir. Kadınlarda daha fazla görülmesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi de devamlı olarak topuklu ayakkabı giymek ve sürekli olarak gün içerisinde bu yüksek topuklu ayakkabılarla ayakta durmaktır. Birde üzerine aşırı kilolar eklendiği zaman durum eskisinden de daha vahim bir hal alacaktır.

Varis, sadece bayanlara özgü olan bir rahatsızlık değildir. Erkeklerde de görüldüğü ve aynı sorun ve sıkıntılara yol açtığı bilinmektedir. Hastaların durumun ciddiyetini anlamaları ve hastalığı fark ettikleri zamanda belirli başlı önlemleri almaları büyük bir önem arz etmektedir. Kişiler bu hastalıkla karşılaştıklarında, hastalık tedavi edilerek ortadan kaldırılmış olsa dahi; eski yaşam temposunu aynı şekilde yürütmeye devam ederse bu durum yeniden tekrarlayacaktır ve kişi yeniden aynı sıkıntılı durumlara maruz kalacaktır. Bu hastalıktan korunmak için kişilerin yaşam standartlarını değiştirmeleri, sağlıklı beslenmeleri ve hareketsizlikten de kaçınmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.