Varis Neden Oluşur

Varis neden oluşur?

Varis Neden Oluşur

Varis, bacaklarda veya aşırı derece de alkol kullanan erkeklerde surat bölgesinde (kılcal damar varisi), ayaklara doğru olan kısımlarda meydana gelen ve kendisini belli eden bir dolaşım bozukluğu hastalığıdır. Genel olarak kalıtımsal faktörlerin etkisiyle; yani aile soy ağacında daha öncesinde bu rahatsızlığı geçirmiş birey sayısının çokluğuyla, yaşam şeklinin kalite standartlarına göre ve özellikle de bayanlarda çok ve ardı ardına doğum yapmış olma ve obezite gibi problemlerin baş göstermesiyle kendisini belli eden bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla kişileri ağrı veya sızlama, kaşıntı yaparak rahatsız etmeyen fakat özellikle bayanların bacaklara vermiş olduğu görüntüsünden dolayı rahatsızlık duyduğu bu hastalık ilerleyen dönemlerde müdahale edilmediğinde ciddi sağlık sıkıntıları çıkartabilecek cinstendir.

Varis Nedir?

Dolaşım sistemleri, yaşamımızı idame ettirebilmemiz için ve gerekli olan yaşam sıvısı içerisindeki besinleri ve diğer önemli metabolik taşıyıcıları almamız için son derece önemli ve hayati bir sistemdir. Dolaşım sisteminde rol alan hayati sıvı kan; hiçbir şekilde duraksamalara uğramadan damarların içerisinde gezintisini rutin olarak yapmak zorundadır. Kan dolaşımının herhangi bir sekteye uğraması sonucunda organlarımızda meydana gelebilecek olan ani sıkıntılar kişilerin ciddi rahatsızlıkları bünyesinde oluşturmasına ve taşımasına neden olacaktır. Bu nedenle de kan dolaşımının rutin bir şekilde devam etmesi ve metabolik besinleri gerekli olan organlara iletmesi gerekmektedir.

Kalp ve akciğer hayati önem taşıyan organlarımızdan iki tanesidir. Bir tanesi kan dolaşımımızın ve kan temizlenmesinin başlangıç noktası olan saatimiz, bir diğeri ise kandaki gerekli oksijen maddesini sağlamamamıza yardımcı olan ve bu şekilde beyni besleyen solunum cihazımızdır. Bütün organlar birbirleriyle senkronik bir şekilde çalışma göstermektedir ve beraber yaptıkları işleri tamamlamaları gereken düzende de tamamlamaları gerekmektedir. Bir tanesinin işinin aksaması ilerleyen zamanlarda ciddi sıkıntıların oluşmasına neden olabilecektir ve bu nedenle de bir aksama olmaması için kişi sağlığına dikkat etmeli ve bedenine her daim kulak vermelidir.

Damarların içerisindeki kan dolaşımının sekteye uğraması sonucu meydana gelen bazı sıkıntılar varis oluşumuna neden olmaktadır. Toplardamarlar; yerçekiminin zıttı yönünde çalışma gösteren ve kanın temizlenmesi için taşınması gereken bölgelere iletilmesini sağlayan önemli bir dolaşım sistemi ağı bekçisidir. Toplardamarların, ana yani baş kısmında bulunan ana toplardamarlardaki kapakçıların herhangi bir sıkıntıya uğraması, gerçekleştirilmesi gereken işin gerçekleştirilmesine olanak ve imkan tanımayacağından ötürü ciddi sıkıntılar meydana gelecektir. Toplardamarlardaki kan akımının, yanlış beslenme, kalıtsal bozukluklar, diğer çevresel faktörler nedeniyle sekteye uğraması sonucu, damarların içerisinde gezinen kanda pıhtılaşmalar meydana gelir. Bu pıhtılaşan kan, damarın belirli bir kısmını tıkar ve dolaşım gerçekleşmesi geren şekil ve sistemde gerçekleşemez.

İlerleyen zamanlarda pıhtılaşan kanın bulunduğu bölgeden koparak dolaşıma katılması sonucunda büyük sıkıntılar, akciğer yetmezlikleri ve hatta ölümler meydana gelebilir. Bu gibi kan dolaşımındaki pıhtılaşmaların derin toplardamarlar içerisinde gerçekleşmesi ve bunun hissedilmemesi kişinin ölümüne bile neden olabilir. Bu şekilde gerçekleşen iç varis vakaları çok fazladır ve akciğer yetmezliğiyle sonuçlanan ve sonu kötü biten birçok hikaye ile de doludur.

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varis, her bünyede farklı şekilde ve farklı türlerde kendini belli edebilen bir rahatsızlıktır. Kimi hatalarda derin toplardamarların içerisinde, gizli bir şekilde ilerleyerek gerçekleşebilen iç varisler görülebilir. İç varislerin diğer varis çeşitlerine göre tehlikeli olmalarının en önemli nedeni gizli bir şekilde ve kendini belli etmeden arka planda gerçekleşiyor olması ve hastanın da bu durumu fark etmeyerek tehlike altında kalıyor olmasıdır. İç varisler, hastaların damarlarında meydana gelen tıkanmalar sonucunda çok farklı daha da ciddi rahatsızlıklar ayol açabilmektedir.  İlerleyen dönemlerde fark edilen bu durumum daha sonrasında hemen tedavi altına alınmazsa akciğerlerde bazı hasarlar bırakabilir. Bu varisin de yine hem bayanlarda hem de erkekler de görüldüğü bilinmektedir. Bayanlarda peş peşe doğum yapmış olan ve doğum sonrasındaki kilolarını verememiş olan, yine bayanlarda yüksek topuklu ayakkabı kullanımı ile uzun süre ayakta ve hareketsiz kalan kişilerde ve genel olarak hareketsizliği yaşam standartı haline getirmiş olan kişilerde bu varis vakalarına sıklıkla rastlanmaktadır.

Varis sadece çevresel faktörler eşliğinde oluşabilen bir dolaşım rahatsızlığı değildir. Kişilerin aile soy ağaçlarında bu rahatsızlığı daha öncesinde geçirmiş olan kişilerin çok sayıda var olması ve bu durumun bilinmemesi de ciddi sıkıntılara mahal verebilecek olan bir durumdur. Kişiler ailelerinde olan bu durumu bilmedikleri taktirde, kendilerinin de risk altında olduklarını düşünmeyecekleri için, hareketsiz bir yaşam tarzına sahiplerse bunu değiştirmeyecekler, beslenme bozukluklarını tedavi edip kontrol altına almaya çalışmayacaklar ve dolayısıyla da risk altında olmaya da devam edeceklerdir.

Kılcal Damar Varisi

Bazı durumlarda erkek hastaların yüz bölgesinde de kılcal damar varisi gerçekleştiğine rastlanmaktadır. Bu durumun genellikle alkol tüketimine bağlı olarak gerçekleştiği ve alkol tüketimi kontrol altına alınmadığı zamanda sonunda hastalarda meydana geldiği görülmektedir. Kılcal damar varisi sadece surat bölgesinde ya da sadece erkeklerde görülebilen bir dolaşım bozukluğu rahatsızlığı değildir. Bayanlarda da bu rahatsızlığın görüldüğü bilinmektedir. Özellikle de bayanların bu varis türünün görüntüsünden aşırı derecede rahatsızlık duydukları ve bu nedenle de doktorlara başvurdukları bilinmektedir.

Kılcal damar varislerinin rengi kırmızıya dönük olan morumsu bir renktedir. Özellikle bacakların arka ve eklem kısımlarında dağınık az ya da yoğun çok olarak görülebilir. Vermiş olduğu görüntünün dışında bazı hastalarda ciddi anlamda kaşıntı, kaşıntı sonrası tahriş ve deri döküntüsüyle seyreden yanma ve renk değişiklikleri ile kendisini çekilmez hale getirebilir. Bunun tedavisi ise son derece basit ve kısa süren operasyonlarla halledilebilir cinstendir. Köpükle tedavi yöntemi, radyofrekans ile tedavi yöntemi ve daha uygun olan lazerle tedavi yöntemi ile kısa sürede ağrısız, sıkıntısız ve acısız olarak ortadan kaldırılabilir niteliktedir. Tedavi gerçekleştikten sonra hasta hemen ayağa kalkabilir ve hareket edebilir. Evine, işine kolaylıkla gidebilir ve normal hayatına aynı şekilde devam edebilir. Tedavi sonrasında kılcal damar varislerinin tekrar etmedikleri bilinmektedir.

Orta Boy Varisler

Bu varisler genellikle bacakların arka kısımlarında seyreden bölgelerde oluşum göstermektedirler. Yeşilimsi renkleri ve bacakların arkasında da hafif bir çıkıntı yapmalarıyla kendilerini belli ederler. Bu varisler, kılcal damar varislerine göre daha belirgin oldukları için kişileri rahatsız etme durumları daha fazladır ve hastalar da bu nedenle tedavi olmak amacıyla doktorlara başvururlar. Bu varis çeşidi de yine genetik faktörler ve çevresel faktörler aynı zamanda da obezite ve fazlaca ayakta kalma durumlarına bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Tedavisi basit ve mümkündür. Varislerin bölgelerdeki yoğunluklarına bağlı olarak kısa bir süre içerisinde tedavileri gerçekleşebilir ve hasta ağrı, sızı ve acı hissetmeden ayağa kalkarak normal yaşamına devam edebilir. Tedavisi gerçekleştikten sonra hastaların yeniden varisle karşılaşma olasılıkları son derece düşüktür.

Büyük Boy Varisler

Bu varis çeşidi genellikle en çok şikayet edilen ve bacak üzerinde en fazla kendisini belli eden ve ağrı, yanma, acı gibi şikayetlerden dolayı doktorlara başvurulmasını mecbur kılan varis çeşitlerindendir. Bu varis çeşidinin de tedavi edilmesi son derece basittir ve cerrahi operasyon olmadan da ortadan kaldırılabilir bir rahatsızlıktır üstelik kısa bir zaman diliminde, ağrı ve acı olmadan.

Varis ve varis tedavisi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.