Varis Nasıl Oluşur?

Varis Nasıl Oluşur?

Varis Nasıl Oluşur?

Varis Nasıl Oluşur?

Eğer vücudunuzda yeteri kadar sistem iyi çalışma sergilemiyorsa, bu durum tüm vücudu etkiler ve bunun sonucunda da varis hastalığı ile karşılaşılır. Özellikle de bacak bölgelerinde daha fazla görülen varis hastalığı, en belirgin olarak bacaklarda yer alan toplar damarların işlevini yerine getirmemesi sonucunda oluşmaktadır. Bacaklarımızın hem derinlerinde hem de yüzeylerinde olmak üzere farklı toplar damar çeşitleri mevcuttur. Eğer yüzeydeki toplar damarlar, işlevini tam olarak yerine getirmezse, bacak yüzeyinde mavi ve mor renkli, şişmiş damarlar kendini gösterecektir. Toplar damarların işlevini yerine getirmemesi ise, kan akışını ters bir şekilde yapmasından dolayı kaynaklanır. Böylece kan yeteri kadar kalbe ulaştırılamaz ve ortaya varisli damarlar çıkar.

Hem fiziki ve manevi sağlık açısından hem de estetik görünüm açısından bir hayli zorlu dönemler yaşatan varis hastalığından kurtulma yöntemleri mutlaka uygulanmalıdır. Özellikle de radyoloji uzmanları gözetiminde bir lazer tedavisi alınmalıdır. Böylece tamamen bu hastalıktan kurtulma ihtimalini elde bulundurmuş olursunuz. Varis hastalığı aynı zamanda hem erkeklerde hem de kadınlar da görülebilen bir problemdir. Ancak alınan istatistiklere göre kadınlarda meydana gelme olasılığı erkeklere oranla daha yüksektir. Özellikle de adet dönemlerinde, gecikme dönemlerinde ve günlük yaşamın hareketliliği açısından daha sancılı bir hal alabilmektedir.

Varisli damarlar nelerdir?

Varis veya varis olarak da bilinen varisli damarlar, damarlarınız genişlediğinde, genişlediğinde ve aşırı kanla dolduğunda ortaya çıkar. Varisli damarlar tipik olarak şişmiş ve kabarık görünür ve mavimsi-mor veya kırmızı bir renge sahiptir. Genellikle ağrılıdırlar.

Durum, özellikle kadınlarda çok yaygındır. Tüm yetişkinlerin yaklaşık yüzde 25’inde varisli damarlar vardır. Çoğu durumda, alt bacaklarda varisli damarlar görülür.

Varisli damarların nedenleri

Varis damarları düzgün çalışmadığında ortaya çıkar. Damarlar, kanın geriye doğru akmasını önleyen tek yönlü valflere sahiptir. Bu kapakçıklar başarısız olduğunda, kalbe doğru devam etmek yerine damarlarda kan birikmeye başlar. Daha sonra damarlar büyür. Varisli damarlar genellikle bacakları etkiler. Oradaki damarlar kalbinizden en uzak olanıdır ve yerçekimi kanın yukarı doğru akmasını zorlaştırır.

Varisli damarların bazı potansiyel nedenleri şunlardır:

  • gebelik
  • menopoz
  • 50 yaş üstü
  • uzun süre ayakta durmak
  • şişmanlık
  • ailede varisli damar öyküsü

Varis belirtileri

Variköz damarların birincil semptomları, genellikle bacaklarınızda, oldukça görünür, şekilsiz damarlardır. Ayrıca genişlemiş damarların üzerinde veya çevresinde ağrı, şişme, ağırlık ve ağrı olabilir.

Bazı durumlarda, şişme ve renk değişikliği gelişebilir. Şiddetli vakalarda damarlar önemli ölçüde kanayabilir ve ülserler oluşabilir.

Varis teşhisi

Doktorunuz otururken veya ayakta dururken varisli damarları teşhis etmek için bacaklarınızı ve görünür damarlarınızı inceleyecektir. Size yaşadığınız herhangi bir ağrı veya semptomları sorabilirler.

Doktorunuz ayrıca kan akışınızı kontrol etmek için bir ultrason yapmak isteyebilir . Bu, yüksek frekanslı ses dalgaları kullanan noninvaziv bir testtir. Doktorunuzun damarlarınızdaki kanın nasıl aktığını görmesini sağlar.

Ultrason veya venöz doppler gibi testler, kan pıhtısı veya tıkanıklık gibi başka bir bozukluğun bacaklarınızdaki ağrıya ve şişmeye neden olmamasını sağlar.

Varisli damarların tedavisi ve önlenmesi

Genel olarak, doktorlar varisli damarları tedavi ederken konservatiftir. Muhtemelen daha agresif tedaviler denemek yerine yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanız tavsiye edilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri

Aşağıdaki değişiklikler varisli damarların oluşmasını veya kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir:

  • Uzun süre ayakta durmaktan kaçının.
  • Kilo verin veya sağlıklı bir kiloyu koruyun.
  • Dolaşımınızı iyileştirmek için egzersiz yapın.
  • Varis çorabı kullanın .

Zaten varisli damarlarınız varsa, yeni varisli damarları önlemek için bu adımları atmalısınız. Ayrıca dinlenirken veya uyurken bacaklarınızı da kaldırmalısınız.

Varis çorapları

Doktorunuz özel kompresyon çorapları giymenizi tavsiye edebilir. Bunlar bacaklarınıza yeterince baskı uygular, böylece kan kalbinize daha kolay akabilir. Ayrıca şişmeyi azaltırlar.

Sıkıştırma seviyesi değişir, ancak çoğu varis çorapları eczanelerde veya tıbbi malzeme mağazalarında mevcuttur.

Varis Ameliyatı

Yaşam tarzı değişiklikleri işe yaramıyorsa veya varisli damarlarınız çok fazla ağrıya neden oluyorsa veya genel sağlığınıza zarar veriyorsa, doktorunuz invaziv bir prosedür deneyebilir.

Damar ligasyonu ve sıyırma anestezi gerektiren cerrahi bir tedavidir. İşlem sırasında cerrahınız cildinizde kesikler yapar, varisli damarları keser ve insizyonlardan çıkarır. Damar sıyırma ameliyatlarının güncellenmiş varyasyonları geliştirilse de daha yeni, daha az invaziv seçenekler olduğu için bunlar daha az yaygın olarak gerçekleştirilir.

Diğer varis tedavisi seçenekleri

Şu anda, varisli damarlar için çok çeşitli minimal invaziv tedavi seçenekleri mevcuttur. Bunlar: Daha büyük bir damarı kapatmak için sıvı veya köpük kimyasal enjeksiyon kullanarak skleroterapi daha küçük damarları bloke etmek için sıvı bir kimyasal enjeksiyon kullanarak mikro skleroterapi, lazer endovenöz ablasyon tedavisi

Bir yöntem seçmeden önce daima doktorunuzla tedavi seçenekleriniz ve riskler hakkında konuşmalısınız. Önerilen yöntem belirtilerinize, büyüklüğünüze ve varisli damarın konumuna bağlı olabilir.

Varisli damarlar normalde zamanla kötüleşir. Onları kontrol etmek ve ağrınızı yönetmek için gerekli yaşam tarzı değişikliklerini yapsanız bile bu doğrudur. Çirkin olmalarına rağmen, genellikle uzun süre tıbbi sorunlara neden olmazlar.

Bazı durumlarda, varisli damarlar bacaklarınızda, kan pıhtılarında veya kronik iltihaplarda ülser veya yaralara yol açabilir. Ciddi bir vakanız varsa, damarlarınız patlayabilir.

Bu semptomlardan herhangi birini geliştirirseniz doktorunuzu görmelisiniz. Daha sonra cerrahi veya diğer müdahaleler gibi daha agresif bir yaklaşım benimsemeyi önerebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.