Varis Muayenesi Nasıl Yapılır

Varis Muayenesi

Varis Muayenesi renkli doppler ultrason eşliğinde Girişimsel Radyoloji Uzmanı Doktor tarafından yapılır.

Varis muayenesi; bacaklardaki şişliğin gözle yapılan kontrolü ile yapılamaz. Varise bağlı bir takım belirtiler başka bacak hastalıklarında da görülebilir. Bu nedenle bacaktaki şişlik, beraberinde görülen kaşıntı, kramp gibi belirtiler varis dışındaki hastalıklar ile de eşleşebilir.

Varis muayenesi sırasında varis belirtilerine rağmen tespit edilen diğer hastalıklar; bacaklarda şişliğe neden olan lenf ödem hastalığı bunlardan biridir. Lenf ödem hastalarında da bacaklarda şişlik olur kaşıntı olabilir, kramp görülebilir ancak lenf ödem hastalarına varis tedavisi uygulanmaz.

Lenf ödem hastalarına varis teşhisi ancak renkli doppler ultrason ile konulabilir. Lenf ödem teşhisi konulan hastalara da varis tedavisi uygulanması hastalığın daha da kötü ilerlemesine neden olabilir.

Yukarıda da anlattığımız gibi varis muayanesi gözle yapılmaz, beraberinde renkli doppler ultrason yapılması zarurettir. Eğer varis hastalığınızın olduğunu düşünüyorsanız mutlaka varis muayanesi yapmakta tecrübeli bir Radyoloji Uzmanına varis muayenesi olunuz.

Varis muayenesi olmak ve randevu için bize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.