Varis Çeşitleri Nelerdir

Varis Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Anlaşılır?

Varisler, farklı boyutlar ve nedenlerle olabildiği için, varis çeşitlerini ve tedavisini bu farklılıklara göre uygulamak gerekir. Varisler, toplumda ve özellikle kadınlarda çok fazla rastladığımız bir sorundur. Birçok hasta varis sorunu nedeniyle çok zor yaşam sürdürebilmektedir. Bazıları için ise varis, görüntüsü bakımından kişiyi rahatsız eden, estetik bir problemdir. Varis çeşitlerinin hepsi bir hastada görülebilir. Hastalığın durumu ve ilerleyişi, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Sağlığı tehdit eden bir aşamaya gelmemek adına, varislerin doktor kontrolünden geçmesi yararlı olabilir. Toplumda çok rastladığımız varislerin belirtileri genellikle şöyledir:

  • Ciltte meydana gelen renk değişimleri; kızarıklıklar, morarmalar
  • Yaralar veya tıbbi müdahale gerektiren kanamalar
  • Harekette çabuk yorulma, kramplar
  • Ayaklarda, ayak bileği çevresi ve bacaklarda kaşıntı
  • Huzursuz bacak sorunu
  • Ağrı ve acılar
  • Ayaklarda veya bacaklarda ısınma veya yanma hissi
  • Ayak bileği şişlikleri, damar şişlikleri

Bacaklarda, kanın yukarı yönlü taşınması sırasında, toplardamar kapaklarında meydana gelen bozukluk nedeniyle basınç oluşur ve varis denen görünümler ortaya çıkar. Çok yaygın olan varislerin, derecelerine göre tedavileri ve önlemleri vardır. Ciddi sorun yaratan varis çeşitlerinde tedavi gereklidir.

Varis Çeşitleri

Varislerin yaygın görülen türlerinden biri büyük varislerdir. Bu varisler büyük damar görüntüleri ve şişliklerle kolayca tespit edilebilir. Bu varis türü ilerlediğinde orta ve küçük varislerin de aynı bireyde görülme riski vardır. Bu tür varisler bazıları için yoğun şikayet sebebi oluşturur. Erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir.

Büyük varis türlerinden daha küçük çapta olanları (1mm – 3 mm) orta boy varisler olarak bilinir. Genelde ayak bileği ve diz arkası bölgelerde görülürler. Mor- mavi görüntüleri ile kolayca tespit edilebilirler.

Küçük varis çeşitleri 1mm çapından daha küçük olan varis türleridir. Kılcal damar varisleri ağımsı yapılarıyla kendilerini gösterirler. Yaşlılıkla birlikte, kadınlarda görülebilen ve zaman içinde yaygınlığı artabilen bir varis türü olarak bilinir.

Günümüz teknolojisinde her varis türü için çeşitli tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Varisler için ameliyatla veya daha pratik bir çözüm olan, ameliyatsız varis tedavi yolları bulunur.

Varis Ankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.