Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis Belirtileri

Varis Belirtileri

Varis, her geçen gün daha farklı yaş gruplarında da meydana gelmeye başlayan bir hastalık olarak gündemde yer almaktadır. Varis, damarlarda biriken kirli kanın dolaşıma dahil olmaması sonucunda, damalarda meydana gelen sertlik, tıkanıklık ve kaşıntılı ve ağrılı bir his olarak adlandırılmaktadır. Genellikle daha çok ayakta vakit geçirenler için, gün içerisinde gezinmeye daha meyilli meslek sahibi olanlar için ve bacaklara ağırlık yapan bir işte çalışanlar için varis er ya da geç uğrayacak olan bir hastalıktır. Varis Belirtileri tüm hafif görülen hastalıkların ağrılı, sancılı ve daha ciddi problemli hastalıklara yol açabileceği gibi, varis hastalığının da daha ciddi problemlere ve hastalıklara yol açabileceği kanıtlanmıştır. Ancak varis belirtileri yavaşça kendini göstermeye başladıktan sonra, erken teşhis ve tedavi ile tamimiyle bu hastalıktan kurtulabilme ihtimali yüksektir.

Hoş olmayan görüntülere, kaşıntılı ve sancılı damar sertliğine, damarların oldukça mor görünmesine ve daha belirgin hale gelmesine sebep olan varisin belirtileri ilk aşamalarda kendini gösteremeyebilir. Ancak birkaç aşama atladıktan sonra belirtiler kendini gösterir ve derhal bir teşhis ve tedaviye başlanması gerekmektedir. Ancak varis tedavisinde değinilmesi gereken oldukça önemli bir husus mevcuttur. Varisler radyoloji uzmanları tarafından ameliyatsız ya da kalp ve damar cerrahları tarafından ameliyatla tedavi edilebilmektedir. Çünkü kalp ve damar cerrahları, varis tedavilerini damarı ameliyatla kopararak gerçekleştirmektedirler. Bu durumda da varisleriniz alınırken, diğer yandan başka damar ya da dokulara zarar gelebilmektedir. Haliyle başka bir hastalık ya da probleme kapı açılabilmektedir.

Bu duruma dikkat ederek, mümkün olduğunca radyoloji uzmanları gözetiminde varis tedavilerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Girişimsel Radyoloji uzmanları, kesinlikle hiçbir ameliyat ya da kesintiye izin vermeksizin, ağrı ve sancı hissettirmeksizin varisli damarları iyileştirebilmektedir. Eğer varis hastalığı ile karşı karşıya kalırsanız, belirtilerini ilk anladığınız andan itibaren, radyoloji uzmanlarına başvurmanız gerekmektedir. Ameliyata gerek duymadan, lazer kullanarak varisleri tedavi edebilen doktorlar girişimsel radyoloji uzmanlarıdır.

Varis Hastalığı

Kozmetik ürünlerin yanlış ya da fazla kullanımı sonucunda, ayakta fazla ve sık bir şekilde iş yapmanın ve vakit geçirmenin sonucunda, yorgunluk gibi durumların sonucunda damarlarda meydana gelen şişlikler, kabarmalar, morluklar, kaşıntılar, yanmalar, kramplar, pıhtılaşmalar kısaca varis olarak bilinmektedir. Genellikle 45 yaş ve üstü yaş gruplarında daha sık meydana gelen bir hastalık olarak akıllarda yer edinmektedir. Pek çok tedavi yöntemi de bulunan varis hastalığı, en güzel şekilde radyoloji uzmanları tarafından tedavi edilmektedir. Varis hastalığı kendini ilk aşamalarda belli etmemesine rağmen, pek çok varis belirtisi mevcuttur. En sık ve yoğun bir şekilde hissedilen ilk belirtisi ağrıdır. Genellikle en çok yakınılan varis belirtileri de ağrıdır. Ağrı en sık olarak dizlerin aşağısında görülür ve varis ilerledikçe tüm bacaklara yayılma ihtimali de artış gösterir. Eğer tam anlamıyla bir tedavi alınmıyorsa, varis çorabı giydiğiniz takdirde, sık sık yürüyüş yaptığınız takdirde ya da ufak bacak egzersizlerine yön verdiğiniz takdirde, ağrıları en aza indirmeniz mümkün olacaktır.

Ağrıdan sonra en çok hissedilen etkisi yani belirtisi ise bacaklarda yanma hissidir. Aynı ağrı hissinde olduğu gibi, yanma hissi de diz altlarında başlangıç göstererek tüm bacaklara yayılabilmektedir. Özellikle de yaz aylarında oldukça rahatsız eden yanma hislerini, bir buz torbasıyla hafifletebilirsiniz. Ya da sık sık soğuk su ile bacak banyosu yaparak damarların gerilmesine olanak sağlayabilirsiniz. Yanma hissini bu şekilde en aza indirebilirsiniz. Belirtileri arasında yer alan ve özellikle de kadınları rahatsız eden kramplar da mevcuttur. Adet dönemlerine yakın daha sık görülmekte olan kramplar, damarların şişkinliğinden ötürü bacaklara girmektedir. Varis aynı zamanda bireylere kendilerini normalden çok daha fazla yorgun hissettirebilmektedir. Özellikle de gereğinden fazla uzun süre ayakta kalındığında, damarların şişkinliği artmakta, pıhtılaşmalar en aza inmekte ve tüm vücudu yorgunlukla karşılaştırmaktadır. Özellikle gece saatlerinde de rahatsız eden birtakım belirtileri mevcuttur. Bu belirtilerin en çok yakınılanı ise bacaklarda uyuşmanın meydana gelmesidir. Rahat bir şekilde uyku pozisyonu alamaz ve bacaklarınızı serbest bırakamazsınız. Çünkü çok kısa bir süre içerisinde varisli damarlar uyuşmaya yol açmaktadır. Son olarak bilinen belirtisi isi kaşıntıdır. Kaşıntı bazen çok fazla olabilir. Böyle bir durumda varisli bölgeleri kaşımak ciddi problemlere yer açabilmektedir. Bu nedenle varisli bölgelere olabildiğince yumuşak davranmalı, varis çorapsız dolaşmamalısınız.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varisli damarlardan kurtulmanın tıbbı bir kaç teknik yöntemi mevcuttur. Varis hastalığı estetik görünüm açısından bir hayli sağlıksız ve hoş olmayan bir görünüm sağlamaktadır. Bu nedenle varisli bacaklara sahip olan herkes, özellikle de kadınlar, en kısa süre içerisinde bu durumdan kurtulmak isterler. Varis çorabı ve varis ameliyatı gibi yöntemlere başvurulabilir. Ancak bunların hiçbiri varis hastalığına kesin çözüm olmayabilir. Varis belirtileri dışında daha farklı sorunlara da yol açabilir. Lazerle varis tedavisi yapan, hiçbir şekilde kesiğe uğratmayan, tamamen kısa bir süre içerisinde varisli damarlardan kurtulmanızı sağlayan radyoloji uzmanlarına bu alanda güven tamdır. Radyoloji uzmanları diğer varis tedavi uzmanları gibi, bacaklarınızı ya da damarlarınızı kesmezler. Sonradan herhangi bir problemle karşılaşmanızı önlemek adına, daha farklı hastalıklarla karşılaşmamanız adına ve ağrı hissetmeden bu hastalıktan kurtulmanız adına en sağlıklı yöntemi uygulamaktadırlar. Lazerle varis tedavisi uygulaması sadece kalın damarlara uygulanır ve daha sonrasında köpük tedavisi ve skleroterapi ile de tedavi tamamlanmaktadır. Radyoloji uzmanları cilt yüzeyinden görünmeyen damarların da tam olarak kapanmasını kullandıkları ultrason yardımıyla sağlarlar.

Bu alanda en iyi yerlere ulaşmış ve eğitimini kaliteli bir biçimde almış olan radyoloji uzmanları, ameliyatla ya da damarların kesilerek alınmasıyla varis tedavisine kesin bir şekilde karşı çıkmaktadırlar. Sizler de bu özverinin ve güvenin karşılığında, hiç tereddüt etmeksizin radyoloji uzmanlarına başvurabilirsiniz. Oldukça kısa süre içerisinde varislerden kurtulmuş olacaksınız.

Varis belirtileri hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.