Varis Ameliyatı

Varis Ameliyatı

Tedavisi İle Varisten Kurtulun

Tedavisi İle Varisten Kurtulun

Varis ameliyatı hastadan operasyon yöntemi ile hastalıklı olan damarların alınmasını sağlamak böylelikle de damarlardaki kanın aşağıya doğru akımının gerçekleştirilmesini de engellemektir. Varis ameliyatı esnasında narkoz verilerek hasta ya tamamen uyutulur ya hastanın bel altı bölgesi uyuşturulur ya da hastanın söz konusu olan hasarlı bölgesine bir anestezi işlemi gerçekleştirilerek operasyonlar yapılır. Varis ameliyatı hasta ultrason ile kontrol edildikten sonra verilecek olan bir karardır. Hasta büyük varislerden yana bir şikayet içerisindeyse ve bu varisler ağrı, acı, sızlama ve yangı gibi etkilerle hastanın gündelik yaşamını etkiliyorsa hekim bu ameliyatın gerekli olduğuna dair bir kanaat geliştirebilir.

Ancak bazı durumlarda varisin durumu hastada ilerlemiş olsa da hasta, ağrı, acı, sızlama, kaşıntı gibi etkilerden nasibini almamaktadır. Fakat bu durum ameliyatın gerekli olmadığı anlamına gelmemektedir. Kişi de bu sıkıntılar varsa ve özellikle de varisler mavileşmiş şekilde ayaklara da sıçramışsa artık hastanın ameliyat olması ve bu varisleri aldırması gerekiyordur diyebiliriz. Bunun üzerine de hekim hasta ile beraber ameliyat kararı alabilir.

Varis Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Bazı durumlarda hastanın kasığından, bazı durumlarda ayak bileğinin hizasından bazı durumlarda da diz hizasından ufak kesiler yapılabilir. Bu kesi işlemi yapıldıktan sonra söz konusu olan damar bulunur. Bulunan damarın uçları hekim tarafından ilk olarak bağlanır ve ardından da dikkatli bir şekilde kesilir. Damar kesildikten sonra damarın içerisinde bir tel yürütülür ve o tel damarın sonuna geldiği zaman damarın diğer ucuna bir adet somon yerleştirilir ve bu şekilde de damara bağlama gerçekleştirilir. Bu işlemin yapılmasındaki amaç tel dışarıya çekildiği zaman damarın da tel ile beraber dışarıya çıkartılmasını sağlamaktır. Bu şekilde damar da tel de beraberce dışarıya alınabilinecektir. Eğer başka varisli damarlar varsa bu damarlar da aynı şekilde bir yöntem uygulanarak çıkartılır ve işlemler tamamlandıktan sonra da açılan kesi dikilir. Bazı durumlarda varisi çıkartmak için açılan kesiler dikilmeye ihtiyaç duyulmaz ve bu kesiler cerrahi bantlarla yapıştırılır ve ameliyatlı alan sarılır.

Varis Ameliyatından Sonra Varis Tekrarlar mı?

Varis ameliyatı alanında uzman olan bir cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu alanda uzmanlığı olan cerrah ise kalp damar cerrahisi alanında hizmet veren işini iyi yapan uzman olarak nitelendirilen bir cerrah olacaktır. Hekim ne yaptığını bilerek işlerini gerçekleştirmiyorsa ortada büyük problem var demektir. Birden fazla kesi birden fazla operasyon hem hasta için hem de tedavi süreci için hiç iyi değildir. Bu nedenle de bu şekilde yapılan profesyonellikten uzak uygulamaların bir sonucu olarak da hem geç iyileşme, ağrı, sızı, yangı ve hemen toparlayamama durumu hem de varislerin bir süre sonra yeniden tekrarlaması durumuyla karşılaşılabilmektedir.

Varis Ameliyatından Sonra Karşılaşılabilecek Olan Durumlar

Ameliyat sonrasında hasta da ameliyatla alakalı olan bölgelerde duyu ve his kaybı gelişimi kaydedilebilir. Bu nedenle de ameliyat artık yeni yöntemler dolayısıyla daha az hatta bazı durumlarda hiç tercih edilmemektedir. Zira ameliyatın iyi gerçekleştirilebilmesi için alanında uzman olan bir hekim bulmak ve onunla çalışmak neredeyse zorunlu olan bir durumdur ancak bazı durumlarda bu işlemler bu şekilde gerçekleşmeyebilmektedir. Bu nedenle de bazı sıkıntılı durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Doktor hastanın varisli olan bölgelerini iyi tespit etmediği takdirde ya da varisli alanların tamamını temizleyemediği takdir de hastalığın yeniden tekrar etme riskini doğurur. Ameliyat olduktan ve o kadar sıkıntı çektikten sonra varisin tekrar etmesi de hastanın psikolojik durumunu olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Burada asıl önemli olan hastanın kendi durumundaki değişikliği fark ettiği zaman hemen doktora müraacat etmesindedir. Kişi ne kadar geç doktora giderse durumu da o kadar zorlaştırılacaktır. Hekim operasyonla varisli bölgeleri alıp iptal edecekse bu işlemli gerçekleştirmeden evvel hastayı ayakta tutarak ultrason yardımıyla sıkıntılı olan damarların gidişatını ve yollarını tespit etmelidir. Böylelikle hasta da açılan kesi az olur ve hatta belki de tek kesi ile işlemler halledilmiş olur.

Bazı durumlarda hastaların kapakçıklarında tam olarak bir bozukluk söz konusu değilse herhangi bir damar çıkartma işlemine gerek duyulmadan kapakçık daraltılarak eski haline getirilmeye çalışılır. Kapakçık daraltıldıktan sonra eski haline döner ve çalışmaya devam ederse damarın çıkartılmasına da gerek kalmaz ve böylelikle sorun ortadan kaldırılmış olur. Ameliyatın tamamlanmasından belirli bir süre sonra varisler kendiliğinden uzaklaşıp kaybolacaktır.

Neden Ameliyatla Tedavi Yerine Diğer Yöntemler?

Ameliyatla tedavi bazı durumlarda büyük sıkıntılara neden olabilmektedir. Aynı zamanda ameliyatı gerçekleştiren doktorun işini iyi gerçekleştirememesi ve varisli dokunun bacaktan uzaklaştırılamaması durumunda varisler yeniden tekrar edebileceklerdir. Bu durumda her şeyin yeniden tekrarlanmasına neden olabilecektir. Varis tedavisi artık içerisinde bulunduğumuz çağın bir getirisi olarak son derece basit ve kısa yöntemlerle ortadan kaldırılabilmektedir. Normal koşullar altında ameliyatla müdahale edilen büyük varislerin kendisidir. Fakat ameliyat dışındaki yöntemlerle sadece büyük boy varisler değil kılcal damar varisleri ve orta boy varislerde müdahale edilebilir duruma gelmişlerdir.

Özellikle kılcal damar varisleri kadınların gündelik yaşamda birçok açıdan engellenmelerine neden olmaktadır. Bayanlar bu varislerin görünümü nedeniyle istedikleri şekilde giyinememektedir. Bu nedenle de doktorların kapılarını çalmaktadırlar. Tedavi edilmek için uğraş göstermektedirler. Bu varisler yani kılcal damar varisleri normal şartlar altında acı, sızı, kaşınma gibi etkiler göstermiyorsa ki genelde göstermezler. Doktorlar tarafından müdahale edilmesi gereken rahatsızlıklar olarak da görülmemektedirler. Ancak hastalar bu durumdan şikayetçi olduklarını bildirdikleri zaman bu varislerin de ortadan kaldırılmasını sağlayan tedavi yöntemleri mevcuttur ve son derecede kısa bir süre içerisinde tedavi işlemleri tamamlanabilecektir. Kullanılabilecek olan yöntemler arasında köpük işlemi, radyo frekans işlemi ve lazer işlemi bulunmaktadır. Kılcal damar varislerine müdahale edilirken son derece ince olan iğnelerden faydalanmak durumunda kalınır. Zira kılcal damarlar son derece ince yapıya sahip olan damarlardır.

Köpük işlemi tercih edilecekse kılcal damarlara ilaç işlemi köpük yerine sıvı şekilde verilerek yapılır. Bunun nedeni damarların son derece ince olmasıdır. Köpük verildikten sonra damarlar iptal olacaktır ve belirli bir süre geçtikten sonra da kendiliğinden ortadan kaybolacaktır.

Kılcal damar varislerinde kullanılan bir diğer yöntem radyo frekans yöntemidir. Bu yöntemle beraber kişinin iptal edilmesi gereken damarına ısıl işlem uygulanır ve bu şekilde bir tedavi işlemi gerçekleştirilerek tedavi süreci tamlanır ve hasarlı olan damar da iptal edilir. İptal işlemi damarın içerisine ısıl işlem verilerek uygulama yapılması sayesinde damarın içer doğru büzülerek kapanmasıyla mümkün olur. Damar küçülerek ortadan kalkar.

Lazer tedavisi yöntemiyle de kılcal damar varislerinden kurtulmak mümkündür. Bunun için bacağa ilk etapta işlem sırasında yanma hissedilmemesi için bir jel sürülür ve tıpkı lazer epilasyonda olduğu gibi kıl kökleri nasıl yakılarak ortadan kaldırılıyorsa burada da aynı işlem kesi olmadan varisli damar üzerinde gerçekleştirilir. Hastalıklı olan damar tespit edilir ve ortadan da bu şekilde bir uygulama ile kaldırılır. Böylelikle kılcal damar varisi tedavisi de gerçekleştirilmiş olur. Ameliyatın dışındaki bu yöntemler sayesinde varisler kolaylıkla ortadan kaldırılabilmektedir.

Varis ameliyatı hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.