Skleroterapi

Skleroterapi

Skleroterapi köpük tedavisinde kullanılan ilacın köpürtülmeden uygulandığı ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinden biridir. Bu tedavi yönteminde kullanılan ilacın adı ateroskleroldür.

Aterosklerol isimli ilaç özelliği itibariyle damar iç cidarını yakan bir niteliğe sahiptir. Bu nedenle varisleşmiş olan damarların kapatılması için bu ilaç damar içine çok ince iğneler yardımıyla verilir. Damar içine verilen ilaç damar iç cidarını tahrip eder. Tarip olan damar iç cidarı içe doğru büzüşerek kapanır. Böylece damarın bir daha kan dolaşımına izin vermesi mümkün olmaz.

Bu nedenle kapanan damar cilt yüzeyinden görülen çirkin görüntüsü zamanla ortadan kalkar.

İşlem sırasında ilacın etkisi ile damar çevresinde morarmalar olabilmektedir. Bu morluklar normaldir ve tedaviden bir müddet sonra bu morluklar yavaş yavaş kaybolur.

Skleroterapi ile varis tedavisi

Bir doktorun ilacı kan damarlarına veya lenf damarlarına enjekte ettiği ve büzülmesine neden olan bir tedavi şeklidir. Genellikle varisli damarları veya örümcek damarlarını tedavi etmek için kullanılır.

Prosedür cerrahi değildir, sadece enjeksiyon gerektirir. Bu damarların yanlış oluşmasına neden olan kan ve lenf damarı bozukluklarını tedavi etmek için de kullanılabilir.

Skleroterapi, doğrudan bir damar veya lenf damarına enjekte edilen sklerosant adı verilen tahriş edici bir solüsyon kullanır. Çözelti damarı tahriş ederek şişmesine neden olur. Bu şişme kan veya lenfatik sıvı akışını keser ve damar küçülür.

  1. yüzyıldan beri çeşitli skleroterapi şekilleri olmuştur, ancak son on yıllarda teknikler gelişmiştir.

Bu yazıda, skleroterapinin kullanımlarına, bu tedaviden ne beklendiğine ve iyileşme döneminde bir göz atıyoruz.

Skleroterapi hangi koşulları tedavi eder?

Skleroterapi varisli damarların görünümünü ve semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Skleroterapi çoğunlukla varisli damarları tedavi etmek için kullanılır. Varisli damarlar kronik venöz yetmezlik olarak da bilinir.

Varisli damarlar, genellikle bacaklarda, damarlar şiştiğinde ortaya çıkar. Bunun nedeni, damar valflerini zayıflatan zayıf damar duvarlarından kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak, kan damarları biriktirir ve şişmesine ve farklı görünmesine neden olur.

Varisli damarlar ağrılı olabilir ve döküntüler de dahil olmak üzere cilt sorunlarına neden olabilir. Damarları daraltarak skleroterapi damar hasarının etkilerini azaltır, varis damarlarını daha az görünür ve daha az ağrılı hale getirir.

Skleroterapi ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer bazı durumları tedavi etmek için kullanılır:

Bozuk lenf damarları: Bunlar, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan lenfatik sıvı veya lenf taşıyan damarlardır.

Hemoroit: Skleroterapi, diğer tedaviler başarısız olduğunda kullanılabilir. Hemoroitler , rektumu çevreleyen kan damarları şiştiğinde ve tahriş olduğunda ağrıya neden olur ve bağırsak hareketlerini rahatsız eder.

Hidroseller: Hidrosel, vücut boşluğunda sağlıksız bir sıvı gelişimidir. Hidroseller testislerde yaygındır.

Skleroterapi ne zaman düşünülmelidir

Örümcek damarları veya skleroterapi ile tedavi edilebilecek başka bir durumu olan herkesin prosedürü olması gerekmez. İnsanlar gerekli olup olmadığına karar vermek için semptomlarını ve tedavi seçeneklerini doktorlarıyla tartışmalıdır.

Diğer tedaviler daha uygun fiyatlı ve daha az invaziv olabilir. Örneğin hemoroidler genellikle reçetesiz tedavilere iyi yanıt verir. Bu, daha fazla lif yemek ve bağırsak hareketi yaparken zorlanmamak gibi yaşam tarzı değişikliklerini içerebilir.

Örümcek damarları olan kişiler aşağıdaki durumlarda skleroterapiyi düşünmelidir:

  • damarlar ağrılıdır
  • bacaklar ağrıyor veya ağır geliyor
  • bacaklar veya ayaklardaki cilt düzensiz veya kuru
  • damarların yakınında döküntü var

Skleroterapiden ne beklenir

Skleroterapi bir doktorun kliniğinde yapılabilir.

Skleroterapi, sorunlu damar veya lenf damarını değerlendirmek için bir doktora danışılmasını gerektirir. Örümcek damarları için skleroterapi genellikle bir girişimsel radyolog veya bir damar uzmanının kliniğinde yapılır.

Prosedür genellikle anestezi veya özel bir hazırlık gerektirmez. İnsanlar işlemden önce doktorun talimatlarına uymalıdır, çünkü losyonlardan veya yağlardan önceden kaçınmak gerekebilir.

Tedavi sırasında kişi bacakları yukarı gelecek şekilde sırt üstü yatar. Bir doktor bölgeyi temizler, daha sonra damara küçük bir iğne sokar. 

Doktor, damarları tahriş edici bir çözelti ile enjekte eder. Kişi yanma, karıncalanma ya da hiçbir şey hissetmeyebilir.

Enjeksiyon tamamlandığında, doktor kanın damara tekrar girmesini önlemek için bölgeye masaj yapar. Kişinin bölgede bir ped veya kompresyon çorapları giymesi gerekebilir.

Çoğu durumda, bir damarın tamamen çökmesi için birisinin takip tedavisine ihtiyacı olacaktır. Birkaç varisli damar varsa, onlardan kurtulmanın tek yolu çok sayıda seans olabilir.

Tedaviden sonra insanlar kan pıhtılarının oluşmasını önlemek için aktif kalmalıdır. Çoğu, tedavi edilen bölgede koyu lekelere neden olabilecek güneş ışığından kaçınmalıdır.

Bazı insanlar enjeksiyon bölgesinde hassasiyet veya morarma yaşarlar, ancak iyileşme nispeten kolaydır.

Skleroterapinin riskleri

Skleroterapi güvenli bir prosedürdür. Anestezi gerektirmediği için cerrahiden daha az invaziv ve riskli bir seçenektir.

Araştırmalar, örümcek damarlarını vakaların yüzde 75-90’ında etkili bir şekilde ortadan kaldırdığını, ancak tipik olarak çoklu tedavi gerektirdiğini göstermektedir. Skleroterapi işe yaramadığında, cerrahi dahil ek tedaviler gerekebilir.

En yaygın olumsuz reaksiyonları skleroterapiye için damar enjekte yakın morarma kırmızılık ve acı bulunmaktadır. İnsanların yaklaşık üçte biri, enjekte edilen veni çevreleyen küçük kan damarlarının dalları geliştirir. Bu gelişmeler genellikle kendi başlarına kaybolur.

Daha az sıklıkla, bir kişi çözeltiye alerjik reaksiyonlar, damarda yanma ve cilt renginde değişiklikler yaşayabilir.

İğneden gelen küçük hava kabarcıkları da kan dolaşımına girerek görme, baş ağrısı ve bulantıda değişikliklere neden olabilir.

Çok nadiren, tedavi edilen damarda bir kan pıhtısı oluşabilir. Kan pıhtıları vücudun bölgelerine seyahat edebilir ve tedavi edilmezse hayatı tehdit edebilir. Bir kan pıhtısı hareket ederse, bir emboli oluşturabilir.

İnsanlar skleroterapi sonrası göğüs ağrısı, nefes darlığı veya baş dönmesi yaşarlarsa acil tedavi almalıdır.

Maliyetler ve sigorta kapsamı

Skleroterapi için sigorta kapsamı, sigorta firmasının prosedürü tıbbi olarak gerekli olduğuna karar vermesine bağlıdır.

Örümcek damarları sadece kozmetik bir endişe olduğunda, sigorta tedaviyi kapsamaz. Bazı sigorta firmaları, insanların damarları dondurmak için kriyoterapi gibi skleroterapi denemeden önce diğer prosedürleri denemelerini isteyebilir.

Hemoroit gibi başka bir durum için skleroterapi kullanıldığında, tıbbi olarak gerekli olduğu takdirde kapsanır. Bu, bir doktorun diğer tedavilerin başarısız olduğunu veya skleroterapinin en güvenli ve en etkili tedavi olduğunu göstermesini gerektirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.