Skleroterapi Varis Tedavisi

Skleroterapi Varis Tedavisi

Skleroterapi

Skleroterapi

Skleroterapi Varis Tedavisi işlemi sklerozan adı verilen bir ilaç kullanılarak kılcal damar varislerinin ve orta büyüklükteki varislerin ortadan kaldırılmasını amaçlayan bir ilaçlama yöntemidir. Bu yöntem ile damarın içerisine sklerozan adı verilen ilaç dikkatli bir şekilde enjekte edilir ve söz konusu olan varisli damarın bu şekilde iptal edilmesi sağlanır. Varis meydana gelen damar, vücut içerisindeki işlevlerini gerçekleştirmediği için ve artık zarardan başka bir işlevi olmadığı için bedende bulunması mantıksız olan damarlardır. Bu damarların bacaktan uzaklaştırılması gerekmektedir. Bunu sağlayan birden fazla yol ve yöntem vardır. Bunlardan bir tanesi de Skleroterapi Varis Tedavisi işlemi yaparak varisleri ortadan kaldırmaktır.

Skleroterapi Ne Zaman Kullanılır?

Bu yöntemle tedavi işlemi genellikle kılcal damar varisi ve orta büyüklükteki varislerin tedavisinde oldukça yaygın olarak kullanılan bir yoldur. Bu tedavi iğne yoluyla gerçekleştirilir. Varisli olan damar gözle ya da ultrasonografi ile tespit edilir ve tedavi işleminde son derece ince olan iğneler kullanılır. Özellikle kılcal damar varislerinde kullanılacak olan iğnenin ince olması son derece önemlidir. Kılcal damarlar yapı itibariyle son derece ince olan ve örümcek ağı şeklinde bir yayılım gösteren dokulardır. Bu dokulara Skleroterapi Varis Tedavisi yöntemiyle son derece ince olan iğnelerle müdahale de bulunulur ve bu şekilde damarın ilaçla doldurularak iptal edilmesi amaçlanır.

Kılcal damar varisi tedavisinde damarın içerisinde köpük yerine sıvı halde olan sklerozan maddesi verilir. Bu şekilde de damarın iptal edilmesi amaçlanır. Tedavi tamamlandıktan sonra bir süre daha varisli bölgede şişkinlik ve hata kızarıklık meydana gelebilir. Zaman içerisinde varislerin kaybolduğu ve bu bölgelerdeki kızarıklıklarında yavaş yavaş azaldığı ve ardında da yok olduğu tespit edilecektir. Tamamen varissiz bir bacak elde edilmesi bazı durumlarda birkaç günü bulurken bazı durumlarda da bir ay gibi bir süre beklemek gerekebilir. Bu tamamen kişinin bünyesiyle alakalı olan bir durumdur ve kişinin sağlık durumuna göre de iyileşme süreci değişebilmektedir.

Hangi Varis Türlerinde Bu Tedavi Yöntemi Kullanılır?

Özellikle orta boy büyüklükteki varislerin tedavisinde ki en etkili yöntem Skleroterapi Varis Tedavisi yöntemidir. Bu yöntem esnasında sklerozan adı verilen ilaç hastanın damarına köpük şeklinde verilirse bu tedavi yöntemine köpükleme adı da verilebilmektedir. Burada da amaç damarın içerisine sklerozan maddesini köpük şeklinde vererek damarın iptal edilmesini sağlamak ve ardından da iyileşme sürecinin gerçekleşmesini beklemektir. Bu tedavi yöntemi aynı zamanda kılcal damar varisi tedavisinde de kullanılmaktadır. Burada ise köpük yerine sıvı sklerazan kullanılmaktadır. İnce bir iğne ile damar içerisine girilmektedir. Ardından da tedavi işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Bu işlem genel olarak ana toplardamarın tedavi edilmesinde kullanılmaz kullanım alanı sadece kılcal damar ve orta büyüklükteki varislerin tedavisine yöneliktir. Ana toplardamar rahatsızlıkları ameliyat ya da radyo frekans yöntemleriyle tedavi edilmektedir. Bu tedavinin yanında kılcal ve orta boy büyüklükteki varislerin tedavisine yardımcı olarak Skleroterapi Varis Tedavisi yöntemi rahatlıkla kullanılabilir.

Varis Tedavisinde Ultrason Nasıl Kullanılır?

Doktor ultrason kullanarak ya da çıplak gözle ve elle kontrol ederek hastanın kılcal damarlarının ve varisli olan bölgelerin yerini tespit eder ardından da kılcal damar varisi tedavisi yapılacaksa, son derece ince olan iğneler kullanılarak damarın içerisine girilir. Kılcal damarlar son derece ince yapıda oldukları için bu damarların içerisine köpük vermek yerine sıvı şekilde ilaçlama yapılır ve bu şekilde varisli olan damar iptal edilir. Skleroterapi Varis Tedavisi ardından da varisli olan damarın iyileşmesi beklenir. Varis tedavisinin ardından bacakta müdahale edilen bölgelerdeki damarlarda kızarıklıklar meydana gelebilir fakat bunlar kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır ve bacaktaki varislerde iyileşeceklerdir.

Varisler de Skleroterapi Varis Tedavisi bazı durumlarda birden fazla seansla tekrarlar yapılarak tedavi altına alınmaya çalışılır. Skleroterapi Varis Tedavisi öncesinde Doppler yöntemi ile damarlar kontrol edilir ve damarların boyutlarına göre içlerine ilaçlar enjekte edilir. Böylelikle de her bir seans 20 ya da 40 dakika sürecek şekilde tamamlanır.  Kılcal damar varislerinin çokluğuna göre bu işlemler tekrarlanabilir. Bazı durumlarda yan etkilerine de rastlamak mümkündür. Enjektasyon işlemi sırasında ilacın damar dışına kaçmasıyla birlikte tende renk değişiklikleri kızarıklıklar ya da koyu lekelenmeler veyahutta kan pıhtılaşmaları görülebilir.

Eğer varisler ameliyat ile çıkartılabilecek kadar derindeyse bu durumda ultrason eşliğinde bir tedavi yöntemi izlenilmek durumunda kalınır. Bu yöntem son derece güvenli olan bir yöntemdir ve bu şekilde bir tedavi yöntemi ile varislerin sıkıntıları güvenli bir şekilde ortadan kaldırılabilir. İyileşme süreci başlayabilir.

Damarlar ultrason ile kontrol edilerek hasta olan damarın içerisine iğne ile girilir. Böylelikle söz konusu olan damara ulaşılmıştır. Ultrason sayesinde damarlardan görüntü alınabilir ve sağlıklı bir şekilde ilerlemeler gerçekleştirilir. Bu şekildeki uygulamalarla damar dışına ilaç kaçırılmadan ve ne kadar verilmesi uygunsa o dozda ilaçlama yapılarak işlem kontrollü bir şekilde tamamlanır ve varisli olan damarların iptali gerçekleştirilir.

Kulakta Dolma Bilgilerle Hareket Etmeyin

Varis son derece ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır ve dikkate alınmaması durumunda da ciddi sorunlara yol açabilecek olan durumları da beraberinde getirebilir. İnsandan insana değişmekle beraber birden fazla çeşidi görülebilen bu rahatsızlığın tedavi edilmesi artık son derece basit ve mümkün hale gelmiştir. Önceleri ameliyat gibi zorlu süreçlerle tedavilerin gerçekleştirildiği bu rahatsızlık artık daha kolay ve kısa süren aynı zamanda da iyileşme süreci hızlı olan yöntemlerle tedavi altına alınabilmektedir.

Kişilerin bilinçli olmaları ve kulaktan dolma yöntemlerle kendi başlarına kendilerini tedavi etmeye çalışmaları yerine daha makul olan yöntemlerle hastalıklarının üstesinden gelmeleri gerekmektedir. Özellikle söz konusu olan rahatsızlık varis, birçok farklı ve işe yaramayacak olan yöntemlerle tedavi altına alınmaya çalışılmaktadır. Varis kremleri piyasada önemli yer tutmaktadır. Neredeyse bütün kozmetik firmalarının reyonlarında bu tür kremler yer almaktadır. Bu tarz kremler ve jeller asla yapısal bir bozukluk olan varisleri ortadan kaldırmayacaktır ya da bu damarların iyileşmesine imkan sağlamayacaklardır. Hekimlerin bile varisli damarları iptal etmeye çalıştıklarını varsayacak olursak bu kremlerin ne kadar etkili olacağı da tartışma konusu olacaktır.

Yine farklı bir şekilde sülük tedavisinden de bahsedilmektedir ancak bu da bir tedavi yöntemi olmayıp sadece insanları kandırmak ve sağlıklarını da riske atmaktır. Sülükler kesinlikle varisli damarların onarımını sağlayamaz, hastalığın geri alınmasını ya da damarların iyileşmesini olanaklı hale getiremez. Kapakçıkların onarılmasını da sağlayamaz dolayısıyla da tamamen yalan dolan işler olma durumundadır. Amaç insanları kandırma ve onlardan haksız yoldan kazanç elde etmektir. Bu gibi yöntemlerle vakit kaybetmek yerine kişiler doktorlara başvurmalı ve gerekli olan tedavi yöntemlerini izleyerek rahatsızlıklarından kurtulmalıdır. Şu anda varis tedavisi için birden fazla ve sağlıklı olan yöntem mevcuttur. Hekimlerle istişare edilerek sizin varisiniz için en uygun olan yöntemin uygulanmasını talep etmelisiniz. Böylece kısa bir zaman zarfı içerisinde söz konusu olan rahatsızlıktan kurtulabilir ve daha sağlıklı bir yaşam elde edebilirsiniz. Üstelik, ağrı, acı, sızı ve yangı gibi şikayetler yaşamadan ve hastanede kalmak zorunda olmadan kendinizi sağlıklı bir birey haline getirebilirsiniz. Sağlık her şeyden önemlidir ve asla ihmal edilmemelidir.

Skleroterapi varis tedavisi yaptıranlar bu tedavi hakkında son derece olumlu dönüşler yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.