Köpükle Varis Tedavisi

Köpükle Varis Tedavisi

Köpük tedavisi bir skleroterapi tedavi çeşididir. Skleroterapi ya da sikleroterapi varisli damar içine ilaç verilmesi sonucu o varis damarının yok edilmesi işlemine denir. Yani varis için kullanılan bir çeşit iğne tedavisi çeşididir.

Eğer bu ilaç köpürtülerek verilirse buna köpük tedavisi denir. Bu yöntemin yani sadece varisli damarların  yok edilmesi vücuda zarar vermez. Aksine varis şikayetlerini ortadan kaldırdığı için yararlıdır.

Köpüklü tedaviden sonra damar hemen kapanmasına rağmen görüntünün ortadan kalkması biraz zaman alır. Bu varisli görüntünün ortadan kaybolma süresi varisin büyüklüğüne ve kişinin tedavi sürecine uyumuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Köpük tedavisi yaptıranlar bu konuda farklı sonuçlar almaktadır.

Hem kılcal varis, hem orta boy varis, hem de büyük varis tedavisinde kullanılır. Asıl Kullanımı orta boy ve kılcal varis tedavisidir. Bu iki varis tedavisi türünde en etkili yöntem hatta ilk seçenektir. Orta boy varis tedavisinde ise tek ve en etkili yöntemdir.  Köpük tedavisi ana varis tedavisinde kullanılıyor fakat ilk yöntem olarak önerilmez. Asıl tedavi yapıldıktan sonra yardımcı tedavi olarak kullanılması daha uygun olduğu tavsiye edilir. Orta boy ve kılcal varis tedavisinde köpük tedavisi varislerin tamamen giderilmesinde etkilidir. Fakat bazı durumlarda birden fazla seans Köpükle Varis Tedavisi gerektirebilir. Bu kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Varis Hastalığı Ve Köpükle Varis Tedavisi

Damar Kapakçıkları düzgün bir şekilde çalışmaması damar içinde kanın birikmesine neden olur. Damarda biriken bu kan damarın şişmesine yol açarak cilt yüzeyinde görünür hale gelmeye başlar. Bu durum varis hastalığı olarak adlandırılır. Varisler oluşumlarına ve büyüklüklerine göre büyük varis, orta boy ve kılcal varisler olmak üzere üç gruba ayrılır. Her varis türüne göre tedavi türü de değişkenlik gösterir. Varisin türüne göre radyoloji uzmanlarının kişi için en uygun bulduğu tedavi yöntemi seçilir.

Genellikle bacaklarda ortaya çıkar fakat vücudun birçok bölgesinde de meydana gelebilir varis. Hem kadınlar hem de erkeklerde ortaya çıkmasına rağmen kadınlarda erkeklere oranla daha çok meydana geldiği gözlenmiştir. Toplardamarlarda oluşan zedelenmeler bacaklarda şişkinlik, yorgunluk ve şiddetli ağrılar oluşturur. Bu da kronik gerilmelere neden olur. Tedavi geciktikçe varisler büyük ve giderek zararlı hale gelir. Varislerin sağlık açısı dışında görünüş olarak da kişiyi olumsuz etkiler. Bacaklardaki varisli görüntüler şirkin bir görüntü oluşturduğundan yaşantısının birçok yönünde kişi kendini kısıtlamak durumunda hisseder. Gerek giysilerimizde gerek kozmetik ürünleri kullanımında kendinizi kısıtlayarak gündelik yaşamda sürekli gergin süreçler geçirilmektedir. Varislerin tanısı tedavisi için çok önemlidir. Ne kadar erken teşhis o kadar erken tedavidir.

Varis Nasıl Oluşur?

Genetik nedenler, yaşlılık, menopoz, hamilelik, meslek seçimi, hareketsiz yaşam veya çeşitli yaralanmalar sonucu varis oluşabilir. Kadınlarda sık görülmesine açıklık olarak kadınlardaki bazı hormonların varisi artırıcı özelliğe sahip olmasıdır. Vücutta pompalanan kan kalp kapakçıklarına geldiğinde, kapakçıkların tam kapanmaması sonucunda fazla basınç yapar ve bacaklarda da toplar damarların genişlemesine neden olmaktadır. Bu nedenle bacaklardaki varislerin daha sık oluştuğu bilinmektedir.

Hayatımızı büyük ölçüde etkileyen varisleri önlemek için yapılabilecek bazı önlemler mevcuttur. En azından varis oluşturmaya yatkın bir işimiz veya bir durumumuz var ise bu süreci geciktirmede kişiye yardımcı olacaktır. Bunlar;

  • Uzun süre hareketsiz kalmayın, oturarak veya ayakta olmanız önemli değil. Hareket edin.
  • Çok uzun süre bacak bacak üstüne atmamakta yarar var.
  • Bol su içilmeli ve hazır gıdalardan uzak durulmalı.
  • Kilo almamaya dikkat edilmeli.
  • Çok dar pantolonlar giymek de önerilmez.
  • Özellikle kadınların giydiği topuklu ayakkabılar variste önemli bir etkene sahiptir. Kaçınmakta fayda var.
  • Spor hayatın her alanında olduğu gibi varis oluşmasına de engel olur.
  • Ani hareketler yapılan sporlardan ise yüzmek, koşmak, yürümek gibi sporlar tercih edilmeli.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle varis tedavisinde en önemli etken doğru tedavi yöntemini seçmek ve tedavi sürecinde bu işin uzmanları ile birlikte bu tedaviyi yürütmek. Varis tedavilerinin de uzmanları radyoloji uzmanlarıdır. Bazı durumlarda kalp damar cerrahileri de tedavi yapar. Fakat kalp damar cerrahları hastalıklı damarı yani varisli damarı keserek ortadan kaldırmaya çalışırlar. Fakat bu tedavi şekli tedavi sırasında bazı dokulara zarar verebilir. Hatta kalıcı hazarlar bile bırakabilir. Son derece önemli olan ve bir o kadar titizlikle yapılması gerekir. Böylesine tehlikeli bir etki ile karşı karşıya kalma riskini yaşamak istemiyorsanız varis hastalıklarında işin uzmanları yani radyoloji uzmanlarına güvenmelisiniz. Radyoloji uzmanları varisli damarı kesmeden damarları almadan tedavi ederler. Sadece varisli damarlar üzerinde kişinin ihtiyacına göre çeşitli yöntemler kullanırlar. Bunlardan biri de köpükle varis tedavisidir.

Köpük Tedavisi Uygulaması

Köpükle Varis Tedavisi giderek genel olarak yaygınlaşan vede en etkili tedavi seçeneklerinden de biri olmuştur. Her tedavi yönteminde olduğu gibi köpük tedavisinde de bazı komplikasyonlar meydana gelebilmektedir. Her tedavide olduğu gibi varis tedavilerinde de doktorların bu konudaki tecrübesi yan etkilerin ya da tedavi sırasında oluşabilecek çeşitli sorunları en aza indirecektir.

Köpük ile Sklerozan maddenin yani (varis ilacının kullanımı) ile havanın da karışımından köpük elde edilir. 3’lü Musluk verilen bir parça ile ilaç ve hava karıştırılarak köpük haline getirilmektedir. İlacın köpürtülerek çoğaltılması aynı zamanda daha ekonomiktir. İlaç çoğaltıldığı için daha fazla varisli damar tedavi edilmesi sağlanır. Köpürtülerek çoğaltılan ilaç 1 mm çapındaki iğneler ile çekilerek daha önceden tespiti yapılmış varisli damarlara enjekte edilerek uygulanmaktadır.

Varis için köpük tedavisi yaptıranlar bu yöntemin rahatlığını ifade ediyorlar

Köpükle Varis Tedavisi Basit bir yöntem gibi gözükse de mutlaka alanında uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Bu tedavinin Radyoloji Uzmanları tarafından yapılması tercih edilir. Radyoloji uzmanları teşhis yapmakta en iyi doktorlar olduğunu bilmekteyiz. Köpükle varis tedavisinde kılcal damarlar dahil tüm varislerin tedavi edilebildiğini daha önce bekitmiştik. Ameliyat ile kalın varisler kesilerek alınırken, Köpüklü varis tedavisi uygulamasında gözle görülebilen tüm varisler tedavi edilir. 1 mm gibi çok ince varisli kılcallar olabileceği gibi 1,5- 2 mm genişliğindeki çok ileri derecedeki varisler dahi tedavi edilebilir. Köpük tedavisinin bugüne kadar tespit edilmiş ya da yaşanmış bir riski bulunmamaktadır. Oldukça yaygın bir yöntemdir.

Köpükle Varis Tedavisi Hastanın tedavi sırasında uyması gereken bazı durumlar gerekir. Bunlardan en önemlisi uyumdur. Hastanın surece uyumu tedavideki başarıyı büyük ölçüde etkiler ve başarıyı artırıcı etkisi oldukça yükselir. Köpüklü tedavi sonrasında radyoloji uzmanları hastanın sık sık yürüyüşler yapmasını tavsiye eder. Bu birkaç seans gerektiren durumlarda seansları düşürmeye dahi yardımcı olur.

Köpükle varis tedavisi yaptıranlar bu tedavi hakkında son derece olumlu dönüşler vermektedir.

Köpükle varis tedavisinin bir diğer tercih edilme sebebi ise tedavinin sadece 10 dakikalık seanslar halinde yapılıyor olmasıdır. Hastalığın yoğunluğuna bağlı olarak seans sayısı değişiklik gösterebilir kişiden kişiye. Anesteziye dahi gerek duyulmamaktadır.  Hasta tedavi sonrası hastanede yatmak zorunda değildir. İş gücü kaybı yaşamaz. Ameliyat ile tedavilerde 15 -50 gün arasında evde hatta bu sürenin bir kısmını hastanede geçirmek durumunda kalabilirler. Köpükle varis tedavi yönteminde bu durumu yaşamak durumunda kalmaz hasta. Hayatına olduğu gibi devam etmekte tedavi olmanız sizi yaşantınızdan alıkoymaz. Tedavi sonrası herhangi birinin yardımına ihtiyaç duymaz veya varis çorabı bandaj gibi ek yardımcı maddeler kullanmasına gerek kalmaz. Radyoloji uzmanınızın tedavi sonrası önerilerine mutlaka dikkat edilmelidir. Bazı kişilerde tedavi sonrası varis çorabı giyilmesi gerekmezken bazı kişiler için bu durum geçerli olmayabilir.

Köpük Tedavisi ve varis köpük tedavisi fiyatı hakkında daha ayrıntılı bilgi için bize ulaşın

1 Comment

Add a Comment
  1. Ben 29 yasindayim . 2014 . Yilinda yanlis hatirlamiyorsam sag ayagimdan ameliyat oldum damarlar yuzeysel belirginlikteydi . Ameliyattn snra bir kac sene duzeldi . Snra tekrar basladi . Bu sefer sol ayagimdada basladi . Kasıgımdaki ameliyat izinin oldugu yerd izler morluklar olusdu sol baldir diz kapayakin bolgede damarlarin seklinin dgstigini elimi komple surdugumd hissediyorum son zamanlarda ise 1 haftadir inanilmaz kasinti olmaya basladi … bu hareket edince olmuyo gun icinde calisirken sktnyoq ama oturunca hele yatinca inanilmaz hal aliyo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.