İç Varis Tedavisi

İç Varis Tedavisi 

İç Varis Nedir?

İç Varis Muayenesi

İç varis nedir diğer varis çeşitlerinde olduğu gibi seyreden fakat tedavi edilmediği ya da gerekli önlemler alınmadığı takdir de ölümlerle sonuçlanabilen ciddi bir dolaşım bozukluğu rahatsızlığıdır. Hastalarda, kalıtımsal olarak varis olma oranının fazla olması, sürekli olarak ayakta kalmayı gerektiren işlerde bulunulmaması, sık sık ve birbiri ardına doğumlar yapılması, kilo problemlerinin çözümlenmemesi, aşırı hareketsiz bir yaşam biçiminin kabul edilmesi ve bu durumun değiştirilmeye çalışılmaması gibi durumlarda varisler meydana gelmektedir. İlk etapta hasta bu oluşumu önemsemeyecektir. Durumun ciddiyetini anlaması için ağrı ve sızlama gibi şikayetlerin baş göstermesi gerekecektir. Fakat bazı durumlarda varisler çok büyük çaplı olsalar dahi fiziksel şikayetlerin baş göstermediği bilinmektedir. Hasta bu durumu önemsemezse ve gerekli önlemlerini almazsa damarların içerisinde oluşan fakat dışarıdan gözlemlenemeyen pıhtılar koparak dolaşım tıkanmalarına neden olabilir. Bu durumun ilerlemesi sonucu akciğere giden damarlarda tıkanıklık meydana gelmesi ve solunum yetmezliğine bağlı olarak ani ölümler meydana gelmesi kaçınılmaz bir durumdur.

İç Varis Neden Oluşur?

Bacaklarda bulunan derin toplardamarların içerisinde kan pıhtılaşmalarının oluşması sonucunda bu rahatsızlık meydana gelmektedir. Bu toplardamarların içerisindeki oluşumlar kişilerin kendilerinin fark edebileceği bir durum değildir. Çıplak gözle bacağa bakılarak anlaşılamaz. .Bu durumu tehlikeli hale getiren ve gizli bir rahatsızlık durumuna sokan da tam olarak bu nedendir. Bu şekilde derin toplardamarların içerisinde meydana gelen bu durumun sonucunda; damar içerisinde olması gereken normal kan akışı sekteye uğrar ve sekteye uğrayıp gitmesi gereken yere ulaşamayan kan da o bölgede birikerek çoğalmaya başlar. Çoğaldıkça ve ol bölgede biriktikçe kan dolaşımı imkansız hale gelir ve olması gereken akım bir süre sonra tamamen durur. Tüm bu durumlar gerçekleşirken hastalarda genellikle ağrı gibi şikayetlere rastlanmaz ve çoğu durumda hasta durumun kendisinden haberdar bile değildir.

İç varis tedavisinde yeni yöntem

Damarların içerisinde biriken ve dolaşıma katılamayan fazla kan, derin toplardamarların içerisinde bulunan bir bölgede bir süre sonra tıkanarak pıhtılaşır. Pıhtılaşması gerçekleşen kan, belirli bir süre sonra koparak dolaşıma pıhtı halinde karışabilir ve bu da doğrudan akciğerlere giden damarların yoluna girer. Akciğerlere giden damarları tıkayan bu pıhtı kan hastanın akciğer damar yolunu tıkar ve bu da hastanın ölümüyle sonuçlanır.

İç Varis Tedavisi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.