Buharla Varis Tedavisi

Buharla Varis Tedavisi

Buharla varis tedavisi

Buharla varis tedavisi

Buharla varis tedavisi tıpkı diğer yöntemlerde olduğu gibi oldukça kısa süren bir tedavi işlemidir ve varisli damarların ortadan kaldırılmasında son derece de etkili bir yöntemdir. Tıpkı radyo frekans ve lazerleme yönteminde olduğu gibi işlemler gerçekleştirilir. Aslında işlem biraz radyo frekans işlemine benzemektedir. Burada da amaç hasarlı olan damarın ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Hastaya anestezi uygulanmasına gerek yoktur ve hasta ağrı ya da sızı çekmez. İşlem gerçekleştirildikten sonra da rahatlıkla kalkarak evine gidebilir ve normal yaşantısına da devam edebilir. Normal yaşantısını engelleyecek durumlarla da karşı karşıya kalmaz.

Buharla varis tedavisi yöntemi ile Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Ultrasonografi yardımıyla içerisine girilecek olan damara ufak bir iğne girişi açılarak girilir ve dışarıdan ultrason cihazıyla damarın içerisindeki durum aktif olarak kontrol edilerek işlemler adım adım uygulanmaya başlanır. İğne ile söz konusu olan damar boydan boya bir katater yerleştirilmesiyle işleme hazırlanır. Ardından dokuların zarar görmemesi için etrafa sıvı verilir ve ardından da ortadan kaldırılması gereken damar içerisine buhar verilerek damarın eritilmesi ve kapanması işlemleri gerçekleştirilir.

Tedavi esnasında uyuşturucu nitelikte olacak hiçbir yöntem kullanılmaz ve bu durumda da hastanın strese girmesini gerektirecek bir durum yoktur zira uygulamalar acısız ve sıkıntısızdır. Hastalar uygulama esnasında bilinçleri açık bir şekilde kalabilirler ve uygulamayı takip dahi etme fırsatını elde edebilirler. Tedavi sırasında bacakta bıçak izine rastlanmaz herhangi bir kesi alma işlemi söz konusu değildir. İşlem tamamen acısız ve izsiz bir şekilde tamamlanır. İşlemler esnasında ultrason kullanıldığı için işlemlerde hata yapma olasılığı sıfıra indirgenmiş olur ve sorunsuz bir tedavi işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Tedavi bittikten sonra hasta herhangi bir sıkıntı yaşamadan ayağa kalkabilir, hareket edebilir, yürüyebilir. Hastanede müşahade altında kalmasını gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Hasta nasıl hastaneye geldiyse aynı şekilde de evine dönebilir.

Bir bacak üzerinde iki adet ana damar bulunduğu için bu damarların etrafındaki varisli damarların sayısına göre tedavinin süresi değişebilir, uzayabilir ya da kısalabilir. Fakat ortalama olarak bir süre vermek gerekirse 20-50 dakika arasında işlemler tamamlanabilmektedir. Bir seans süresi içerisinde kılcal damar varislerinin yanında orta boy büyüklükteki varislerde tedavi altına alınabilir.

Varis Tedavisi Artık Daha Kolay Ve Sıkıntısız

Varis önceleri tedavi süreci son derece sancılı olan ve hastaların da bu nedenle tedavi olmaktan kaçındığı bir rahatsızlıktı. Ameliyat ile tedavi edilme durumu söz konusuydu. Kişiler bıçak altına yatmak istemedikleri için sürekli olarak tedaviyi erteliyorlardı ve tedavi olma fikrinden devamlı olarak kaçıyorlardı. Durum böyle olunca da rahatsızlık her geçen gün ilerliyor ve daha da sıkıntılı bir hal almaya başlıyordu. Kişiler acılarını dindirmek için farklı yol ve yöntemler deniyorlardı ve bunlardan da sonuç alamayınca çaresizlikle daha farklı yöntemler arama işine girişiyorlardı. Ameliyat olma fikrine kapılmaktansa farklı yol ve yöntemler denemek, kulaktan dolma işlere karışmak ve güvenilir olmayan şeylere zaman harcamak insanlara daha kolay geliyordu.

Peki Nedir Bu Farklı Yöntemler?

İlk olarak bitkisel yöntemler devreye girmeye başlar ve kişiler farklı bitkilerin varislerine iyi geleceklerini düşünerek onları bitkilerle tedavi etmeye çalışırlar. Ancak bir süre sonra bitkilerin de işe yaramadığı görülünce başka bitkilerle denemeler yaparak işlemlere devam edilir. Ağız yoluyla alınan ya da varisli bölgeye direk olarak uygulanan hiçbir bitki dokularda meydana gelen yapısal bozuklukları geri alamaz ve bozuk dokuların yeniden onarılmasını sağlayamaz. Yapısal bozukluklar ancak ve ancak hekimlerin müdahaleleri ile ortadan kaldırılabilir. Bu nedenle de kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek ve varisli dokulardan kurtulmaya çalışmak son derece yanlıştır.

Tedavi süreci ne kadar ertelenirse varisli dokuların bacağa ve bünyeye vereceği zarar da o oranda artacaktır. Kaşıntıların ve döküntülerin artması yaşam kalitesini olumsuz bir şekilde düşürecektir ve hasta gündelik yaşamına devam etmekte son derece zorlanacaktır. Bu nedenle de tedaviyi ertelemek ondan kaçmak yerine bir an önce bedenini dinleyerek alanında uzman olan bir hekime görünmelidir.

Sadece bitkisel yollarla tedavinin mümkün olmaması değil aynı zamanda kremlerle de bu tedavi işleminin mümkün olmaması durumu üzerinde de durulmalıdır. Her geçen gün piyasada yerine bir yenisi daha eklenen bu kremler hastaların umut dünyalarıyla oynamaktadır. Kremler varisli dokuya iyi geldikleri gerekçesiyle kişilere satılmaktadır. İnsanlar da bu vaatlere inanarak bu kremlerden satın alıp kullanmaktadır. Ancak bilinmesi gereken en önemli şey bu kremlerin bedenin dışına sürülmesi vasıtasıyla herhangi bir iyileşmeye neden olamayacaklarıdır. Zira varis, toplardamarlardaki bozuklukların kendisiyle baş gösteren bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığı da kremler tedavi edemeyeceklerdir. Zira kremlerin damarlardaki bozuklukları onaramayacağı bilinen bir durumdur. Bu nedenle de bu kremleri almak ve sahtekarlara destek vermek son derece yanlış bir davranıştır. Yapısal bozukluklar ve kapakçık bozuklukları asla ama asla varis kremleri ile çözülemeyecek rahatsızlıklardır.

Varisler Tedavi Edildikten Sonra Yeniden Tekrar Eder mi?

Varislerin kişilerde neden oluşum gösterdiğini bilmek bu sorunun cevaplanması açısından son derece büyük önem arz etmektedir. Eğer varisler kalıtımsal rahatsızlıklar sonucunda aileden ırsi olarak gelmekteyse kişilerin yaşamlarına devam ederlerken bazı durumlara özen göstermeleri gerekmektedir. Bu kişiler varis tedavisi olduktan sonra bazı yaşam koşullarını değiştirmelidirler. Özellikle de beslenme bozukluklarıyla nedeniyle aşırı kilo problemlerinden muzdarip olan kişiler varis tedavisi gördükten sonra en azından yediklerine içtiklerine dikkat edip, aynı zamanda da yürüyüş yaparak da yaşamlarını daha hareketli hale getirirlerse bazı sıkıntılardan yana sorun yaşamazlar.

Özellikle bayanlarda sıklıkla sorun olan varisler estetik açıdan sıkıntı yarattığı için bayanlara üzüntü vermektedir. Bu nedenle de tedavi olduktan sonra yeniden bu rahatsızlıkla karşı karşıya kalmaktan korkan bayanların sayısı hatırı sayılır ölçüde fazladır. Kılcal damar varislerinde kullanılan yöntemlerden sonra iyileşme hızlı bir şekilde sağlanır ve bu varislerin tekrar etme olasılıkları da son derece düşüktür. Kişiler daha aktif oldukları sürece bir daha bu rahatlıkla karşılaşma durumları olmayacaktır. Önemli olan kişilerin aktif bir yaşam prensibi geliştirmeleri ve beslenmelerine de dikkat etmeye çalışmalarıdır.

Orta boy ve büyük boy varisler tedavi edildikten sonra tekrar etme olasılıkları en düşük olan varis çeşitleridir. Bu varisler tedavi edildikten sonra yeniden tekrar etmedikleri etseler bile bu durumun kalıtsal aktarımlara dayandıkları ve yeniden tedavi edilebildikleri bilinmektedir. Çoğunlukla varislerin tedavi edildikten sonra ve varisler de ortadan kalktıktan sonra tekrar etmedikleri bilinen bir durumdur. Ancak bazı azami durumlarda bu tekrarların yaşandıkları görülebilmektedir. Fakat kişiler yaşam standartlarını, beslenme koşullarını değiştirdikten sonra bu hastalığın da nüksetme oranı o derecede azalmaktadır.

Varis ihmal edilmemesi gereken bir dolaşım bozukluğu rahatsızlığıdır. Belirtileri görüldüğü takdir de derhal gerekli olan yerlere başvurulmalı ve tedavi olmanın yolları aranmalıdır. Erken teşhis ve tanı tedavi açısından son derece önemlidir. İlerlememiş boyutlarda olan varislerin tedavisi daha zahmetsiz olacaktır. Bu nedenle de kişiler kulaktan dolma bilgiler yerine doktorlarla iletişime geçmelidir.

Buharla varis tedavisi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.