Ameliyatsız Varis Tedavisi Nedir?

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız Varis Tedavisi Nedir?

Ameliyatsız Varis Tedavisi Nedir?

Varis nedir ve neden oluşur

Damarlarda oluşan dolaşım bozukluğunun yol açtığı damar rahatsızlığına varis adı verilmektedir. Vücudun dolaşım sisteminde iki ana damar vardır. Atardamar ve toplardamar. Kalbe kanı ulaştıran damar toplardamardır. Bu damarlarda zaman içinde çeşitli nedenlerle oluşan çalışma bozukluğu nedeniyle kanın ayak ve bacaklarda toplanmasıyla varis oluşmaktadır. Damarlar büyür ve kıvrımlar oluşturur. Bu sorun kalbe yeterli kan gitmesini engeller. Damarlarda kanın pıhtılaşmasına neden olur. Bazı durumlarda ağrılı olan varis, kimi zaman kedini hissettirmeden sadece görüntü şeklinde ortaya çıkabilir. Bacak ve ayaklarda belirgin damar şişmeleri şeklindedir. Görüntüsü kötü olduğundan özellikle kısa elbise veya pantolon giyiminde estetiği bozmaktadır. Ancak estetik kaygıların dışında ciddi bir sağlık sorunudur. Varis problemi ihmal edildiğinde oldukça büyük sorunlara yol açabilir. Damarlarda tıkanıklık oluşturduğundan dolaşım sisteminin aksamasına neden olur. Ayrıca damar yapısının bozulması sebebiyle kanın pıhtılaşması ve bu pıhtıların örneğin akciğere sıçraması oldukça tehlikelidir. Bu nedenle varis fark edildiğinde en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Bu rahatsızlık genel olarak toplardamar yetersizliği olarak yaygınlaşmaktadır. Yapılan araştırmalar varis rahatsızlığına aday olan kişilerin alacağı koruyucu önlemlerle hastalığın geciktirildiği belirtilmektedir. Özellikle kadınlarda, ayakta uzun süre duran kişilerde, dar pantolon giyerek dolaşım sistemini engelleyen giysileri tercih edenlerde sıklıkla görüldüğünü belirtmektedir. Ancak önlem alınmadığı takdirde genetik aktarımla geçtiği de saptanmıştır. Ailede varis rahatsızlığı olanların bu rahatsızlığa kalıtsal olarak geciktirmesi söz konusudur.

Varisten korunma önerilerini uygulayarak bu durumum önlendiği de bilinmektedir. Ailede kalıtsal varis rahatsızlığı olanların ayakta uzun süre sabit durmamaları önerilmektedir. Uzun süre ayakta durmak kadar uzun süre oturmak da varisi tetiklemektedir. Bacakları dinlendirerek çalışılmalı ve dolaşım sisteminin rahat pozisyonları tercih edilmelidir. Yürüyüş ve yüzme sporları varisin ilerlemesini önleyen aktivitelerdir. Düzenli yürüyüş birçok rahatsızlık gibi varisin de düşmanıdır. Sağlıklı bir dolaşım sisteminin anahtarı yüzme ve yürüyüştür. Dolayısıyla bu iki sporu hayatının parçası haline getirmelidir. Kilo almak da varisi tetikleyen faktörlerdendir. Bedenin ideal kilosu saptanmalı ve bu kilo korunmalıdır. Aşırı kilo ayak ve bacaklardaki ağırlığı arttırdığından varise davetiye çıkarmaktadır. Aşırı kilolardan kurtulmak varisi uzaklaştıracaktır. Ayrıca sıcak ortamlarda bulunmamak gerekmektedir. Kaplıca, sauna gibi sıcak ortamlar varisi kışkırtan durumları ortaya çıkarmaktadır. Çok doğum yapan kadınlarda varis görülme ihtimali oldukça yüksektir. Bacak – bacak üstüne atma alışkanlığı, yüksek topuklar ve dar pantolon giyme alışkanlığı varisi tetiklemektedir.

Varis Çeşitleri ve Varis Belirtileri Nelerdir?

Kendi içinde ana hatlarıyla oluşum şekli ve boyutları itibariyle üç gruba ayrılan varis çeşitleri şöyledir: Kılcal varisler, orta boy varisler ve büyük varisler. Kılcal varisler, isminden de belli olduğu üzere en ince damar hastalığıdır. Saç kılına yakın boyutlardaki damarlarda renk değişimi, görüntü bozukluğu yaratmaktadır. Ağrısı diğerlerine göre çok daha az olmakla beraber sıklığı arttığında ağrıları da artmaktadır. Ciltten hafif çıkıntı yaparak belirginleşen tür ise orta boy varislerdir. Ciltten çıkıntısı 3 milimetreyi geçen varisler büyük olarak adlandırılmaktadır.

Tedavi edilmezse adı gibi büyük sorunlara yol açmaktadır. Kimi insanlarda iki tür varis birden görülebilir ağrılıdır.  Varis rahatsızlığı genel kanının aksine estetik görünüm rahatsızlığı değildir. Görüntüsünden de belli olan varisler her bireyde aynı rahatsızlığa neden olmaz. Kimi zaman ağrısız da olabilir. Ancak ağrılı varisler oldukça rahatsız edicidir. Gece artan ağrılar ve yine gece kendini gösteren kramplar varis işaretidir. Ayaklarda yanma hissi toplardamar rahatsızlığının işaretidir. Kimi zaman ayaklarda ağırlık hissi varis belirtileridir. Bu rahatsızlıklar yürüdükçe azalmaktadır. Sabit duruş ağrıyı arttıracaktır.

Ameliyatsız Varis Tedavisini kim yapar.

Dikkat edilmediği takdirde damarlarda varis oluşumu kaçınılmazdır. Ülkemizde varis rahatsızlığı yaşayan kişi sayısı oldukça yüksektir. Tüm dünyada görülen bu rahatsızlık hakkında çalışmalar da gittikçe artmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ve bilim adamlarının çalışmaları varis tedavisinde birçok yenilik kazandırmaktadır. Varis rahatsızlığı fark edildikten sonra hemen tedavi edilmelidir.  Teknolojik olanaklar ve bilimsel gelişmeler ışığında ameliyatsız varis tedavisi artık gerçekleşmektedir. Uzun yıllar kalp ve damar cerrahisinin gerçekleştirdiği açık ameliyatların kendine özgü sıkıntıları da oluşmaktaydı. Cerrahi işlemlerin kendine özgü yan etkilerinin yanı sıra kesilerek varisin çıkarılma işlemi ve sonrası oldukça yorucu bir süreçtir. Hem hasta hem hasta yakınını etkileyen bu olumsuzluklar ameliyatsız yöntemlerle ortadan kalkmaktadır. Ancak varisin durumu, yapısı, hastanın beden sağlığı ve birçok farklı etmenler uzman doktorlar tarafından incelendikten sonra hangi tedavinin daha başarılı olacağına karar verilmelidir. Bu karar mutlaka alanında uzman doktor tarafından alınmalıdır.

Günümüzdeki olanakların sağladığı yeniliklerin başında tanı ve tedavinin gerçekleştiği girişimsel radyoloji gelmektedir. Geliştirilen cihazlar ve uzmanlık alanındaki ilerlemeler hastanın varisli bölgesinin kesilmeden ameliyatsız olarak tedavisini mümkün kılmaktadır. Cerrahi işlemlere gerek olmadan, radyolojinin bu alandaki yenilikleri varisin deri altındaki durumunun teşhis ve tedavisi gerçekleşmektedir. Bu işlemler radyoloji uzmanı doktorlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Girişimsel Radyolojinin Yararları

Ameliyatsız varis tedavisi’nde anesteziye gerek duyulmamaktadır. Girişimsel radyoloji yöntemleri uygulanan tedavilerde herhangi bir kesim yapılmadığından yara oluşmamaktadır. Yara oluşmamasının sağladığı avantajların başında acısız olması, kesi acısının olmaması gibi oldukça önemli ayrıntılar içermektedir. Ayrıca lazer tedavisi ve diğer ameliyatsız tedavi yöntemlerinde hastane yatışına gerek duyulmamaktadır. Hatta hastaların tamamı evine yürüyerek dönebilmektedir. İşlem esnasında ağrı kesici uygulanmaktadır. Bu ağrı kesici varisli damarın ana bölgesine uygulanarak bacakta uygulanan tedavinin hissedilmesini önlemektedir. Anestezi uzmanı operasyon sırasında bulunmamaktadır. Heyecanlanmayı kontrol etme, lokal uyuşturmanın takibi gibi konularda dikkatli şekilde çalışılmaktadır. Bazı hastalar ameliyatsız varis tedavisi sürecinde uyumayı tercih edebilir. Ekipmanı kullanan, personel doktorun yönlendirmelerini gerçekleştiren güvenilir bir kişidir. Teknolojinin sağladığı gelişmelerin tedavide doğru uygulanmasını sağlamaktadır.

Son Teknolojik İmkanlarla Varis Tedavisi

Laser tedavisi varis türlerine göre farklılık göstermektedir. Kılcal varis tedavisi ile büyük damar varislerinin tedavisi birbirinden hem yöntem hem süre olarak farklıdır. Ultrason yardımıyla ile varisin durumu ve büyüklüğü doğru bir şekilde saptanır. Tedavinin nasıl olacağına dair bu bulgular ve teşhise göre yöntem oluşturulur. Oluşturulan yönteme bağlı kalan bir plan dahilinde laserle varis tedavisi uygulanır. Bu tedavi yöntemi doktorun belirlediği rahatsızlıklarda kullanılır. Varisin durumu, damar yapısı ve hastanın özelliklerine göre farklı türlerde ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri de uygulanmaktadır. Bunlar genel olarak damara giriş yöntemiyle varis tedavisi olarak bilinmektedir.

Ameliyatsız yöntemler arasında yer alan laser, radyo frekansı, köpük veya skleroterapi isimleriyle anılan varis tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntemler genel uygulama alanı olarak varislerde, türlerine göre doktorun önerisiyle değişik yöntemlerle uygulanan ameliyatsız tedavi biçimleridir. Bu tedavi uygulanacağı zaman hastanın rahat bir pozisyonda kalması ve heyecanını yatıştırması nedeniyle bölgesel anestezi uygulanmaktadır. Tümden uykuya dalmak isteyenler olabildiği gibi, uyanık kalan ancak gerekli ilaçlarla ağrı kesici uygulanan kişiler de olmaktadır. Damar içerisine özel yöntemlerle girilerek tedavi işlemleri başlatılır. Laser tedavisi konu hakkında uzman radyoloji doktorları tarafından ekipman yardımıyla gerçekleşir. Varisin durumu, beden sağlığının etkisi gibi sebeplerle tedavi süresi değişiklik göstermektedir.

Ameliyatsız varis tedavisi uzman doktorlar tarafından ağrısız bir şekilde gerçeklemektedir. Bu durum hasta açısından operasyonun konforunu da arttırmaktadır.

Ameliyatsız varis tedavisi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.